کنیبالیزیشن (Cannibalization) یا هم نوع خواری چیست؟

گاهی روی محتوا و مقالات سایت خود به خوبی کار می‌کنید و به نظرتان اگر در کلمات کلیدی مشابه و نزدیک به هم بتوانید رتبه‌های مختلف را در موتورهای جستجو تصاحب کنید خیلی خوب است. غافل از اینکه بعد از بررسی متوجه می‌شوید اتفاقا رتبه‌های شما افت داشته است و اسیر کنیبالیزیشن یا همنوع‌خواری شده‌اید. اما کنیبالیزیشن (Cannibalization) چیست و چطور آن را برطرف کنیم؟

کنیبالیزیشن (Cannibalization) یا همنوع‌خواری به چه معناست؟

زمانی که سایت شما در حال رشد و محتواهای آن در حال رتبه‌گرفتن هستند، این امکان وجود دارد که مطالب آن درگیر رقابت با همدیگر شوند. کنیبالیزیش (Cannibalization) یا همنو‌ع‌خواری که در واقع درست آن Keyword Cannibalization است، به این معنی است که تعدادی از پست‌های بلاگ و مقالات سایت شما برای یک ورودی یکسان در گوگل رتبه گرفته باشند و در واقع ناخواسته وارد رقابت با یکدیگر شده باشند. به دلیل این از کلمه همنوع‌خواری استفاده می‌شود که این مطالب رتبه همدیگر را می‌خورند و در واقع هر دو مشمول افت رتبه می‌شوند. از آنجایی که این دو محتوا شباهت بسیار زیادی به هم دارند و برای یک کلمه کلیدی مشابه بهینه شده‌اند، این اتفاق رخ می‌دهد و وقتی پست‌ها و مقالات خود را برای کوئری‌های مشابه در موتورهای جستجو بهینه می‌کنید، این محتوا کم‌کم رتبه همدیگر را می‌خورند تا خودشان وضعیت بهتری پیدا کنند. معمولا برای یک ورودی مشخص، گوگل فقط یک تا دو نتیجه را از یک سایت نشان می‌دهد. اگر اعتبار دامنه شما خیلی بالا باشد نهایتا 3 نتیجه نمایش داده خواهد شد. البته باید به این نکته دقت داشته باشید که کنیبالیزیشن با محتوای تکراری یا Duplicate Content متفاوت است و در محتوای تکراری تقریبا کل مطلب با هم یکسان است.


بیشتر بخوانید: محتوای تکراری یا Duplicate Content چیست؟


کنیبالیزیش (Cannibalization) یا همنو‌ع‌خواری

چه زمانی مشکل کنیبالیزیشن روی کلمات کلیدی رخ می‌دهد؟

تصور کنید چندین مقاله پیرامون یک کلمه کلیدی نوشته‌اید و جنبه‌های مختلفی را بررسی کرده‌اید، یا اینکه با همان صفحه کلیدی محصولاتی را با مشخصات مختلف روی سایت خود دارید و هر کدام را برای موتورهای جستجو بهینه کرده‌اید، در این حالت روی کلمات کلیدی موردنظر کنیبالیزیشن رخ می‌دهد. بنابراین تلاش کنید به جای نوشتن مطالب کوتاه، در صورت امکان محتوای جامع و کامل بنویسید و منتشر کنید.

چه زمانی کنیبالیزیشن مشکل ایجاد می‌کند؟

تصور کنید روی کلمات کلیدی مشخصی در حال رقابت با رقبا هستید و برای گرفتن بهترین رتبه‌ها خیلی تلاش کرده‌اید. از سوی دیگر ناگهان متوجه می‌شوید که در حال افت رتبه هستید و جایگاه‌های خوب خود را از دست داده‌اید. این مشکل به دلیل همنوع‌خواری است که محتوای شما با کلمات کلیدی یکسان به وجود آورده‌اند و در واقع رتبه و اعتبار آنها تقسیم شده است. البته حواستان باشد این مشکل فقط برای کلمات کلیدی کاملا یکسان رخ نمی‌دهد و اگر تقریبا کلمات کلیدی شما مشابه باشند نیز دچار همنوع‌خواری می‌شوید.

چگونه کنیبالیزیشن را تشخیص دهیم؟

یکی از مشکلات مهم این است که بسیاری از وبمسترها و کارشناسان سئو گاهی متوجه نمی‌شوند که اسیر همنوع‌خواری شده‌اند. برای تشخیص کنیبالیزیشن روش‌های مختلفی وجود دارد. ساده‌ترین و بهترین روش این است که در موتور جستجوی گوگل عبارت زیر را وارد کنید:

Site:example.com keyword

به جای example.com با ید آدرس سایت و به جای کیورد نیز کلمه کلیدی موردنظر را وارد کنید. ضمن اینکه می‌توانید از ابزارهای مختلف نیز برای تشخیص کنیبالیزیشن استفاده کنید.

چگونه می‌توانیم مشکل کنیبالیزیشن را حل کنیم؟

برای حل مشکل همنوع‌خواری روش‌های مختلف وجود دارد. ابتدا بهتر است تصمیم بگیرید که می‌خواهید کدام مطلب را نگه دارید. سپس می‌توانید محتوا را یکپارچه کرده و یک مطلب کامل و جامع داشته باشید و مطلبی که نمی‌خواهید حذف کنید. البته ریدایرکت 301 نیز برای این هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد، گرچه برخی از کارشناسان خیلی با ریدایرکت 301 زیاد، موافق نیستند. روش دیگر این است که در صورت امکان یکی از محتوا را پیرامون کلمه کلیدی دیگری بهینه کنید تا دو مطلب با کلمه کلیدی مشابه رتبه یکدیگر را نخورند. 


بیشتر بخوانید: کاربرد و تاثیر انواع ریدایرکت 301 و 302  


چگونه می‌توانیم مشکل کنیبالیزیشن را حل کنیم؟

کنیبالیزیشن در سئو چه تاثیری دارد؟

پرواضح است که وقتی دو یا چند مطلب دچار همنوع خواری می‌شوند به نوعی زحمات شما برای سئو از دست می‌رود. به جای اینکه صفحات شما با رقبا رقابت کنند درواقع درگیر رقابت با یکدیگر می‌شوند و کاری می‌کنند که رتبه هر دو محتوا افت کند. در صورتی که اگر آنها تجمیع شوند حتی می‌توانند رتبه‌های بهتری را به خود اختصاص دهند.

جمع‌بندی

اینکه محتوای ارزشمند خودمان با یکدیگر رقابت کنند و به نوعی با خودزنی رتبه‌های ما افت کند اصلا جالب نیست. این پدیده کنیبالیزیشن یا همنوع‌خواری نام دارد و بسیاری از مواقع از بروز چنین مشکلی بی‌خبر هستیم. بنابراین هر چه تلاش می‌کنیم به جای بهبود رتبه، جایگاه محتوای ما افت می‌کند. بهترین کار این است به جای اینکه چند مطلب را روی کلمات کلیدی مشابه بهینه کنید، همه را با هم تجمیع کرده و محتوای جامع بنویسید.
 

همچنین بخوانید
سئو محصول چیست و چگونه سئو محصولات سایت را انجام دهیم؟ راهنمای قدم به قدم سئو محصولات سایت را در وب 24 بخوانید.
ابزار KWfinder یکی از ابزارهای کاربردی برای تحقیق کلمات کلیدی است. وب 24 در این مقاله به آموزش کار با ابزار KWfinder به طور کامل پرداخته است.
سئو سایت های چندزبانه پیچیدگی بیشتری نسبت به سایت های دیگر دارد. با وب 24 همراه باشید تا با سئو سایت های چندزبانه و مراحل انجام آن آشنا شوید.
سایت moz بخش های مختلفی دارد که هر بخش خدمات کاربردی به شما ارائه می دهد. با وب24 همراه باشید تا با نحوه ی کار با ابزارهای سایت ماز به طور کامل آشنا شوید.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha