طول محتوا در سئو ؛ طول محتوای متنی باید چقدر باشد؟

حتما برای شما هم مثل خیلی‌های دیگر همیشه این سوال وجود داشته که طول محتوای متنی باید چند کلمه باشد و برای سئو محتوای طولانی بهتر است یا محتوای کوتاه. درباره این موضوع هم نظرات مختلفی وجود دارد و بررسی‌های متعددی انجام شده است. ولی متاسفانه هنوز خیلی‌ها به نتیجه نرسیده‌اند و فقط فکر می‌کنند باید محتوای بالای 2000 کلمه داشته باشند. اگر یک بار برای همیشه دنبال پاسخ این سوال هستید، جواب شما در این مطلب است.


معرفی خدمات وب24: طراحی سایت با وردپرس


طول محتوا چقدر در سئو اهمیت دارد؟ 

اتفاقاً طول محتوا در سئو اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چراکه نشان می‌دهد تا چه اندازه براساس اصول محتوای سئوشده و متناسب با نیاز کاربر پیش رفته‌اید. اینکه تا چه اندازه توانسته‌اید به نیت و خواسته مخاطب نزدیک شوید و بهترین محتوا را به او پیشنهاد دهید، باعث می‌شود ترافیک بیشتری دریافت کنید، ماندگاری کاربران در صفحات سایت شما بیشتر شود و به دلایل مختلف دیگر گوگل تشخیص دهد که محتوای ارزشمندی دارید. همان‌طور که می‌دانید برخلاف تصور خیلی‌ها که صرفا دنبال ترفندهای سئو برای نتیجه‌گیری سریع هستند، اما بهینه‌سازی رتبه سایت در موتورهای جستجو چیزی جدای محتوا نیست. به همین دلیل گوگل و دیگر موتورهای جستجو اهمیت زیادی برای محتوا قائل هستند.

چرا طول محتوا برای سئو سایت مهم است؟

از آنجایی که در سئو هدف اصلی جذب مخاطب و هدایت او به سمت سایت است، در نتیجه هر چیزی که باعث رضایت مخاطب شود ارزشمند است. به همین دلیل طول محتوا برای سئو سایت اهمیت زیادی دارد. یعنی وقتی مخاطب دنبال مطالب تخصصی و جامع می‌گردد، بدون شک باید محتوای بلند و حرفه‌ای ارائه کنید و اگر صرفا دنبال موضوعی خاص بود و می‌خواست سریع‌تر به خواسته‌ش برسد برای او یک مطلب کوتاه و کاربردی منتشر کنید. از سوی دیگر اگر نیاز نباشد محتوای طولانی بنویسید یا مشخص شود به صورت غیرطبیعی آن را طولانی‌ کرده‌اید، قطعا نتیجه خوبی نمی‌گیرید. یکی از دلایل نوشتن محتوای باکیفیت و طولانی این است که کاربر بیشتر در سایت شما می‌ماند و در نتیجه نرخ پرش کمتر شده و میزان حضور در صفحه افزایش پیدا می‌کند. ضمن اینکه طول محتوا در موارد دیگری چون لینک‌سازی، استفاده از المان‌های تصویری، سئوی داخلی و... نیز موثر است. و در آخر اینکه براساس تحقیقات صورت گرفته در بسیاری از مواقع محتوای طولانی نتایج بهتری می‌گیرند.

طول محتوا در سئو

طول متن در کسب رتبه بهتر موثرتر است یا اثربخش نویسی؟

معمولا نتایج بررسی‌ها نشان داده بیشتر رتبه‌های برتر گوگل مربوط به مطالبی است که طولانی‌تر هستند و البته جستجوی بیشتری هم دارند. مطالب طولانی، تعامل، زمان ماندگاری و بک‌ لینک‌های بیشتر و بهتری دارند. بدون شک الگوریتم‌ های گوگل مانند رنک برین در این بخش نقش مهمی دارند. محتوای طولانی معمولا بیشتر به اشتراک‌گذاشته می‌شوند، نکات کاربردی بیشتری دارد، اثرات طولانی مدت آن برای سئو بهتر است، نرخ کلیک بهتری دارد و باعث کاهش نرخ پرش می‌شود. اما محتوای کوتاه هم داریم که بهترین رتبه‌های گوگل را به خود اختصاص داده‌اند. اگر محتوایی براساس اصول سئو و مطابق با نیاز کاربر نوشته شده باشد، می‌تواند رتبه خوبی بگیرد، حتی اگر تعداد کلمات آن خیلی زیاد نباشد. ناگفته نماند تعداد کلمات خیلی هم برای گوگل مهم نیست و درواقع عملکرد محتواست که اهمیت دارد. این تحقیقات نیز صرفا توسط سایت‌های معتبر انجام و نتایج آن اعلام شده است.


خدمات وب24: طراحی سایت فروشگاهی


بالاخره طول محتوای متنی چقدر باید باشد؟

سایت‌هایی مانند moz یا backlinko روی تعداد زیادی از مقالات موجود تحقیقات گسترده‌ای انجام داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین رتبه‌ها مربوط به مطالبی با طول 1800 تا 2500 کلمه است. برایان دین مدیر سایت بک‌لینکو این عدد را مشخصا به طور متوسط 1890 کلمه عنوان کرده است. البته نظر دادن در این بخش نیز کاملا تجربی است. بسیاری از افراد معتقدند یک پست بلاگ نباید کمتر از 500 یا 600 کلمه باشد و بررسی‌ها نشان داده چنین مطالبی نمی‌توانند رتبه خوبی بگیرند. ضمن اینکه وضعیت رقابت در مورد کلمه کلیدی موردنظر شما چقدر باشد نیز اهمیت دارد. اگر رقابت کم باشد، می‌توان امیدوار بود که با مقالات کوتاه‌تر نیز می‌توان رتبه گرفت. ولی در مورد کلید واژه‌هایی که رقابت سختی دارند، مطالب جامع و طولانی عملکرد بهتری نشان داده‌اند. همان‌طور که پیشتر هم اشاره کردیم، برای مشخص کردن تعداد کلمات عوامل زیادی را باید در نظر گرفت و این کار را باید به متخصصان سئو و محتوا بسپاریم.

محتوای طولانی و کسب بک ‌لینک ‌های بیشتر!

همان‌طور که می‌دانید گرفتن بک ‌لینک ‌های باکیفیت یکی از اصلی‌ترین مواردی است که در سئوی خارجی سایت موثر است. براساس تحقیقات و تجربه ثابت شده است محتوای طولانی که تعداد کلمات بیشتری دارند، بک‌لینک‌ها بهتر و بیشتری می‌گیرند. معمولا این نوع مطالب جامع، کاربردی و جذاب هستند و همین مسئله باعث می‌شود بسیاری از سایت‌ها به عنوان منبع به چنین مطالبی لینک دهند. گرچه شما در محتوای کوتاه که معمولا به صورت خوشه‌های محتوایی کاربرد دارند هم می‌توانید از لینک‌سازی استفاده کنید و بک لینک هم بگیرید. 

الگوریتم‌های محتوایی گوگل چه نظری دارند؟

گوگل الگوریتم‌های مختلفی دارد که به طور مستقیم به سنجش کیفیت محتوا ارتباط دارند. این الگوریتم‌ها موارد مختلفی را بررسی می‌کنند و نشان می‌دهند جایگاه مطلب شما در صفحه نتایج گوگل کجاست. به عنوان مثال دو الگوریتم بسیار مهم رنک برین و برت به ترتیب نیت کاربر از جستجو و مفهوم جستجوی او را بررسی می‌کنند. به همین دلیل می‌توانیم براساس عملکرد آنها بفهمیم محتوای ما باید چند کلمه باشد. فرض کنید کاربری عبارت «دیجیتال مارکتینگ چیست» را جستجو می‌کند. بدون‌شک این فرد دنبال اطلاعات کامل و جامع پیرامون این موضوع است. ولی وقتی همین کاربر عبارت «ابزارهای دیجیتال مارکتینگ» را جستجو کند، دنبال تاریخچه و دیگر موضوعات نیست و فقط می‌خواهد با ابزارها آشنا شود. بنابراین یک مطلب استاندارد و کوتاه‌تر هم می‌تواند به او کمک کند.


بیشتر بخوانید: معرفی تمامی الگوریتم های گوگل


جمع بندی

گوگل مشخصا اعلام نکرده است که برای رتبه‌بندی مطالب در صفحه نتایج جستجو به تعداد کلمات اهمیت می‌دهد. اما چیزی که براساس تجربه و تحقیقات سایت‌های مختلف به دست آمده می‌بینیم که محتوای طولانی رتبه بهتری می‌گیرند، گرچه به معنای این نیست که محتوای کوتاه ارزشمند نیست. از طرف دیگر یکی از ارزش‌های تولید محتوای طولانی این است که بک لینک بیشتری دریافت می‌کنند و بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شوند. اما بهتر است اولویت شما روی انتشار محتوای باکیفیت و کاربردی باشد و براساس نیاز کاربر طول محتوا را در نظر بگیرید. اینکه بی‌دلیل محتوای طولانی بنویسید و آن را آب ببندید خیلی جذاب نیست!

همچنین بخوانید
فیلتر rejex چیست و در چه مواردی می توان از آن استفاده کرد؟ لیست دستورات rejex برای سرچ کنسول را در این مطلب از وب 24 بخوانید.
قابلیت ها و ضروری ترین کدهای فایل httaccess را در این مطلب از سایت وب24 بخوانید.
در این مطلب از سایت وب 24 با پسوند دامنه و انواع آن آشنا شوید.
چه افزونه ای برای کش وردپرس نصب کنیم؟ لیست بهترین پلاگین های کش برای وردپرس را در این مطلب از سایت وب 24 معرفی شده است.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha