رتبه سایت من در گوگل و الکسا - به دست آوردن رنکینگ سایت

قطعاً نیازی به توضیح میزان اهمیت گوگل و رتبه بالا سایت در گوگل از نظر بازاریابی آنلاین نیست. همه شما به خوبی می‌دانید که با رسیدن به رتبه بالاتر در گوگل میزان ترافیک سایت شما افزایش یافته و شانس فروش کالا و خدمات سایت بیشتر می‌شود. اگر سایت شما خدمات رایگان ارائه می‌دهد رتبه بالا در گوگل به معنای دریافت تبلیغات بیشتر و افزایش درآمد برای شما خواهد بود. قطعاً هیچ سایتی بی نیاز از رتبه بالا در گوگل نیست. اما اهمیت دانستن رتبه سایت در گوگل چیست؟ فرض کنید که سایتی با هزاران صفحه در اختیار شما است و می‌خواهید این سایت را بهینه سازی کنید. قطعاً قبل از هر اقدامی می‌خواهید ببینید که این سایت در حال حاضر در چه شرایطی قرار دارد. برای این منظور باید صفحات سایت را برای کلمات کلیدی مرتبط با آنها بررسی کنید و جایگاه هر کدام را در گوگل مشخص نمایید. بعد از این مرحله می‌توانید اقدامات سئو مد نظر خود را در سایت اعمال کنید و سپس مجدداً رتبه سایت در گوگل را با رقبا مقایسه کنید. این روش برای اطمینان از صحت فرایند سئو در سایت ضروری است.

پیدا کردن رتبه سایت در گوگل

رتبه سایت در الکسا چگونه تعیین می‌شود؟

حالا این سوال مطرح می‌شود که چگونه رتبه سایت را در الکسا مشاهده کنیم. برای این کار به سایت الکسا می‌رویم و آدرس سایت مان را وارد می‌کنیم. بعد از این کار می‌توانید مجموعه‌ای از اطلاعات، امتیازها و ترافیک سایت را مشاهده کنید. به علاوه، ابزار الکسا این امکان را برای شما فراهم کرده است که اطلاعات دو سایت را با یکدیگر مقایسه کنید. 

رتبه الکسا سایت من چگونه تعیین می‌شود؟

الکسا به دو صورت آمارها را بررسی می‌کند. یک روش استفاده از امکانات سایت و روش دیگر افزونه الکسا است. در پنل داده الکسا، اطلاعات بازدید میلیون‌ها کاربر اینترنت جمع آوری می‌شود و براساس بازدیدهای منحصر به فرد، رتبه سایت محاسبه می‌شود. این رتبه مخصوص دامین اول یعنی domain.com است. بنابراین، صفحات زیرمجموعه سایت و بلاگ‌ها رتبه جداگانه ای دریافت نمی‌کنند. گاهی اوقات شاهد این هستیم که ترافیک سایت شما افزایش می‌یابد، ولی رتبه الکسای شما وضعیت خوبی ندارد. در این حالت عملکرد سایت شما خوب است، اما از آنجایی که رتبه الکسا نسبت به سایت‌های دیگر سنجیده می‌شود، بقیه سایت‌ها عملکردشان از شما بهتر است. 

رتبه بندی سایت‌ها در الکسا

سایت الکسا اطلاعات موجود در اینترنت را جمع آوری می‌کند و سایت‌ها را براساس داده‌های ایجاد شده توسط کاربران رتبه بندی می‌کند. همانطور که گفتیم هر چقدر این رتبه پایین‌تر باشد، بهتر است. الکسا دو رتبه جهانی و کشوری به شما می‌دهد. رتبه جهانی الکسا، رتبه سایت شما در بین تمام سایت‌ها و وبلاگ‌های جهان است. در حالی که رتبه کشوری، سایت شما را در بین سایت‌های کشوری و بومی بررسی می‌کند. البته نباید فراموش کنید که اگر سایت خود را تازه راه اندازی کردید، الکسا نمی‌تواند اطلاعات کافی جمع آوری کند. بعد از افزایش بازدیدها و بک لینک از سایت‌های دیگر، الکسا رتبه سایت را مشخص می‌کند. 

ابزار بررسی رتبه سایت الکسا

برای اینکه بتوانید راحت‌تر رتبه الکسا سایت خود را مشاهده کنید، نوار ابزار الکسا را از این سایت دانلود کنید. با این کار هرگاه که وارد سایت‌‌تان می‌شوید، با کلیک روی آیکون آبی رنگ الکسا، رتبه سایت در ایران و جهان را مشاهده می‌کنید. وب سایت الکسا طبق آخرین گزارش‌های خود، آمار و اطلاعات نوار ابزار را مهم ترین ملاک آماری معرفی کرده است. بنابراین هر سایتی به افزونه الکسا احتیاج دارد. 

برای پیدا کردن رتبه سایت در گوگل چه کار کنیم؟

آیا برای پیدا کردن رتبه سایت در گوگل نیازمند ابزار هستید؟ پاسخ کوتاه به این سوال خیر است. شما می‌توانید به صورت دستی نیز رتبه سایت خود را بررسی کنید. اما ابزارها سرعت انجام این کار را افزایش خواهند داد.

سریع ترین روش‌ها برای پیداکردن رتبه سایت در گوگل

استفاده از ابزارهای جانبی مرورگرها سریعترین ابزار برای پیدا کردن رتبه سایت در گوگل است. برخی از این افزونه‌ها را بررسی می‌کنیم. نکته: هنگام تلاش برای پیدا کردن رتبه سایت در گوگل به کمک افزونه‌های مرورگرها بهتر است که تنظیمات گوگل را بر روی نمایش 100 سایت تنظیم نمایید.

1-  SERPTrends

این ابزار از افزونه‌های گوگل Chrome و فایر فاکس است که به صورت صد در صد رایگان قابل استفاده می‌باشد. این افزونه بدلیل سادگی استفاده بسیار محبوب است. در مرورگر دلخواه خود وارد بخش Add-ons یا Extension شوید و این افزونه را جستجو و به مرورگر خود بیافزایید. سپس هنگام جستجو در گوگل می‌توانید رتبه صفحات را در سمت چپ لینک صفحات مشاهده کنید. میزان ارتقاء و افت رتبه سایت‌ها نیز توسط فلشی به نمایش در خواهد آمد. این ابزار امکانات زیادی دارد مثلاً با کلیک روی رتبه سایت می‌توان رتبه الکسای آن را نیز مشاهده کرد.

2-  SEOquake

این افزونه برای مرورگرهای  Chrome، فایرفاکس، اوپرا Opera، سافاریsafari، قابل دسترس است. استفاده از آن کاملاً رایگان است و امکانات بسیار زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد. بعد از نصب این افزونه علاوه بر نمایش رتبه سایت و نمایش میزان افت و ارتقاء رتبه سایت در بازدید‌های مختلف. در زیر هر سایت در صفحه نتایج جستجو گوگل به شما امکان مشاهده رتبه سایت در الکسا، مالکیت سایت، تعداد لینک‌های سایت و... را نیز می‌دهد. با فعال شدن این ابزار در سمت چپ صفحه نتایج گوگل، پنلی اضافه می‌شود که امکانات مدیریتی زیادی به این ابزار اضافه می‌کند.

3- Seo SERP

این ابزار بسیار شبیه SERPTrends عمل می‌کند. بسیاری این دو ابزار را اشتباهاً به جای یکدیگر به کار می‌برند. عملاً نمی توان تفاوت محسوسی بین این دو ابزار مشاهده کرد. بسته به سلیقه می‌توانید از هر دوی این ابزارها استفاده کنید.

پیدا کردن رتبه سایت در گوگل به کمک سایت‌ها

سایت‌های ارائه دهنده ابزارهای تحت وب معمولاً امکانات خوبی برای آنالیز رتبه سایت‌ها در اختیار شما قرار میدهند و برخی ترجیح می دهند از این ابزارها استفاده کنند.

1-   DYNO MAPPER

Dyno Mapper

ابزار بسیار محبوبی در رده ابزارهای غیر رایگان برای یافتن رتبه سایت در گوگل است. DYNO Mapper علاوه بر یافتن رتبه سایت در گوگل می تواند نقشه سایت نیز تولید کند. این ابزار از متا کلمات کلیدی برای یافتن کلمات کلیدی صفحات کمک می‌گیرد. این ابزار گزینه‌هایی برای سفارشی کردن کلمات کلیدی بر اساس موتور جستجو و موقعیت جغرافیایی نیز در اختیارتان می‌گذارد. دلیل اینکه این ابزار را به عنوان اولین ابزار برای پیدا کردن رتبه سایت در گوگل معرفی می‌کنیم، توانایی آن در همآهنگی با گوگل آنالیتیکس و امکانات بی نظیر آن است. این ابزار به شما امکان مانیتور کردن سایت رقبا را نیز خواهد داد. شما می‌توانید دریافت اطلاعات به صورت پیام یا همان notifications را نیز فعال کنید. در این صورت هر روز رتبه سایت به شما اطلاع داده خواهد شد. DYNO Mapper را می‌توان به صورت ماهیانه یا سالیانه خریداری کرد. ارزانترین سرویس این ابزار 40 دلار در ماه برای 1000 کلمه کلیدی و بی نهایت دامنه برای رتبه بندی روزانه است.

2- SEO PROFILER

Seo Profiler

اگر قبلاً به دنبال ابزارهای سئو بوده‌اید قطعاً نام این ابزار را شندیده اید. از ویژگی‌های بارز این ابزار سادگی استفاده و توان آن برای کار با گوگل آنالیتیکس است. دلیل اینکه این ابزار گزینه دوم در لیست ما است. امکانات جانبی کمتر آن نسبت به DYNO Mapper می باشد. SEO PROFILER امکان بررسی رقبا را نیز به شما می‌دهد. شما می‌توانید کلماتی را که رقبا در آنها، رتبه بالایی در گوگل دارند را یافته و براساس آن برای بهینه سازی سایت خود تصمیم گیری کنید. این ابزار به شما برای یافتن کلمات کلیدی پر کاربرد نیز کمک خواهد کرد.

3-  GADGET

GadGET

این ابزار در اصل یک ابزار تحلیل کلمات کلیدی و تحلیل رقبا می‌باشد، اما می‌توان از آن بعنوان یک ابزار برای پیدا کردن رتبه سایت در گوگل نیز استفاده کرد. اگر بدنبال یک ابزار چندکاره می‌گردید که به تواند رتبه سایت شما در گوگل را نیز گزارش گیری کند این ابزار بسیار مناسب خواهد بود.

کاربردی ترین ابزار برای پیدا کردن رتبه سایت در گوگل

سایت جت سئو

این سایت قابلیت‌های فراوانی از جمله پیدا کردن رتبه سایت شما و رقبا و بررسی روزانه میزان پیشرفت رتبه سایت شما در گوگل، گزارش روزانه در سایت و بصورت ایمیل و امکان دریافت گزارش به صورت اکسل را دارد. جت سئو یک ابزار رایگان برای یافتن رتبه سایت در گوگل می‌باشد. 

faq

در این مقاله سریع ترین روش‌ها برای پیداکردن رتبه سایت در گوگل را شرح داده ایم.

پاسخ کوتاه به این سوال خیر است. شما می‌توانید به صورت دستی نیز رتبه سایت خود را بررسی کنید. اما ابزارهایی نیز وجود دارند که سرعت انجام این کار را افزایش خواهند داد. ما این ابزارها را به شما معرفی می کنیم.

سایت‌ های ارائه دهنده ابزارهای تحت وب معمولاً امکانات خوبی برای آنالیز رتبه سایت‌ ها در اختیار شما قرار می دهند و برخی ترجیح می دهند از این ابزارها استفاده کنند. در این مقاله این سایت ها معرفی شده اند.

همچنین بخوانید
در این مقاله از سایت وب24 به بررسی و معرفی بهترین افزونه‌های بهینه سازی و کاهش حجم تصاویر در وردپرس پرداخته‌ایم. پیشنهاد می‌شود که حتما این مقاله را مطالعه کنید.
نقشه سفر مشتری (Customer Journey) چیست؟ در این مقاله از وب 24 با اهمیت نقشه سفر مشتری آشنا شوید و از مراحل و نحوه ارزیابی Customer Journey آگاه شوید.
محتوای ستونی pillar content چیست؟ در این مقاله از وب 24 با مفهوم پیلار کانتنت آشنا شوید و از مزایا، کاربرد و روش اجرای محتوای خوشه‌ای آگاه شوید.
آشنایی کامل با انواع، مراحل و چگونگی طراحی یک استراتژی سئو موفق. با مطالعه این مقاله از سایت وب24 یک استراتژی بی‌نقص طراحی کنید.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
پدیده کیفیت پارسیان
ارسال شده در : شنبه 22 شهریور 1399

مطالب بسیار اموزنده بود/

مجید
ارسال شده در : پنجشنبه 06 تیر 1398

ممنون مطلب خوبی بود. ولی مشکلی که وجود داره درست نبودن(منطبق) نتیجه جستجوی سایت های خارجی با چیزی است که کاربر ایرانی جستجو میکنه... گوگل با توجه به کشور و منطقه ای که شما قرار دارید نتیجه های جستجو را متفاوت نمایش میدهد. سایت ایرانی Serpiran.com یک سایت ایرانی است که نتایج آن کاملا شبیه به نتیجه جستجوی کاربران ایرانی است.

علی
ارسال شده در : شنبه 21 اردیبهشت 1398

درود