بررسی رتبه کلمات کلیدی سایت در گوگل

اهمیت کلمات کلیدی بر کسی پوشیده نیست. همه می‌دانیم که موتورهای جستجو با کمک کلمات کلیدی بین واژه جستجو شده و وب‌سایت‌ها ارتباط برقرار کرده و به سایت رتبه می‌دهند. رتبه‌ای که سایت شما در موتورهای جستجو بدست می‌آورد بصورت مستقیم بر میزان مخاطبان وب‌سایت شما تاثیر می‌گذارد.

اهمیت بررسی رتبه کلمات کلیدی در سئو

نیازی به توضیح نیست که کلمات کلیدی بخش مهمی در سئوی سایت هستند. از ابتدای شروع فعالیت‌های سئو سایت تلاش زیادی برای تحقیق کلمات کلیدی می‌شود، سپس محتوای موردنیاز سایت حول کلمات کلیدی شکل می‌گیرد و در نهایت هم این کلمات کلیدی هستند که باید در نتایج جستجو رتبه بگیرند و کاربران را به سایت بیاورند. به‌خاطر همین نقش است که بررسی رتبه کلمات کلیدی در نتایج جستجو اهمیت پیدا می‌کند.

به‌طورکلی بررسی رتبه کلمات کلیدی، تحلیل عملکرد هرکدام از آنها و مدیریت کلمات کلیدی برای هر کسب‌وکاری که بخواهد در فضای دیجیتال مارکتینگ رشد داشته باشد، مهم است. درواقع بررسی رتبه کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند، رتبه سایت خود را در گوگل اندازه بگیرید، تاثیر استراتژی‌های سئوی سایت خود را بسنجید و بفهمید کدام کلمات کلیدی برای شما مهم‌تر هستند و کدام‌ نیاز به تقویت دارند و...


   رتبه سایت من در گوگل و جت سئو - به دست آوردن رنکینگ سایت   


مزیت‌های مانیتورینگ جایگاه کلمات کلیدی در گوگل

برای مانیتورینگ رتبه کلمات کلیدی ابزارهای زیادی در فضای وب وجود دارد. این ابزارها به شما کمک می‌کنند کلمات کلیدی هدف خود را مشخص کرده و رتبه‌های هر روزه آنها را بررسی کنید. برخی از این ابزارها امکاناتی مثل پیشنهاد کلمات کلیدی، بررسی رتبه کلمه کلیدی در دسکتاپ و موبایل‌ به صورت جداگانه و مواردی از این قبیل را در اختیار شما می‌گذارند. به‌طورکلی می‌توان گفت بررسی رتبه کلمه کلیدی در گوگل مزیت‌های زیر را برای شما به ‌دنبال خواهد داشت:

محاسبه تعداد نمایش برای کاربران

بررسی رتبه کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند عملکرد کلمات کلیدی را در نتایج جستجوی گوگل زیر نظر داشته باشید و آن‌هایی را که بهترین عملکرد و بیشترین افزایش ترافیک را داشته‌اند، مشخص کنید.

مانیتورینگ لحظه‌ای کلمات کلیدی

با مانیتورینگ رتبه کلمات کلیدی می‌توانید هر لحظه که بخواهید، کلمات کلیدی که عملکرد بهتری برای شما داشته‌اند را مشخص کنید. اگر رتبه یکی از کلمات کلیدی افت کرد، می‌توانید علت بروز این اتفاق را سریع بررسی کنید و درصورتی‌که اقدامات رقبا یا خطاهای تکنیکال سایت باعث افت رتبه شده بودند، نسبت به رفع آنها اقدام کرده و رتبه خود را دوباره افزایش دهید.

ارزیابی رقبا

با استفاده از ابزارهای بررسی رتبه کلمات کلیدی، می‌توانید رقبای خود را هم زیر نظر بگیرید و ببینید آنها در کدام کلمات کلیدی رتبه‌های بهتری گرفته‌اند. همچنین می‌توانید بفهمید در کدام کلمات کلیدی ضعیف کار کرده‌اند و مهم‌تر از همه اینکه در کلمات کلیدی هدف سایت شما چگونه کار کرده‌اند.

یافتن فرصت‌های بهتر در کلمات کلیدی

وقتی شما جایگاه کلمات کلیدی مهم سایت خود را به ‌طور مرتب پیگیری می‌کنید، پیدا کردن فرصت‌های بهتر و بیشتر بر اساس حجم جستجوی کلمات، درک منظور کاربران یا search intent و رقابتی که در کلمات وجود دارد، راحت‌تر می‌شود. درنتیجه می‌توانید به‌ طرز موثرتری کلمات کلیدی خود را اولویت‌بندی کنید.


خدمات وب24: طراحی سایت با وردپرس


یک ابزار بررسی رتبه کلمه کلیدی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بررسی رتبه کلمه کلیدی در گوگل اهمیت زیادی برای روند فعالیت‌های سئوی سایت دارد، این کار می‌تواند جهت فعالیت و استراتژی سئو را تعیین کند. به‌ همین دلیل ابزارهایی که کار بررسی رتبه کلمه کلیدی را انجام می‌دهند، معمولا امکانات و اطلاعات اضافه‌تری هم در کنار آن ارائه می‌دهند تا کار تجزیه و تحلیل را برای کاربر ساده‌تر سازند. یک ابزار مانیتورینگ رتبه کلمات کلیدی خوب علاوه بر رتبه هر کلمه، تغییرات آن را هم نمایش می‌دهد. همچنین اطلاعات دیگری مثل حجم جستجوی ماهانه و میزان سختی هر کلمه از دیگر اطلاعاتی است که ارائه آن برای سئوی سایت ضروری است.

به‌ علاوه در صورتی که ابزار بررسی رتبه کلمه کلیدی در گوگل بتواند امکان مقایسه شما با رقبایتان را فراهم کند، بخش زیادی از کار شما را کم کرده است. نکته مهم دیگری که در انتخاب ابزار چک رتبه کلمه کلیدی باید مدنظر داشته باشید، بررسی رتبه از موقعیت جغرافیایی موردنظر شما است.

چراکه گوگل برای موقعیت‌های جغرافیایی مختلف، نتایج جستجوی متفاوتی را ارائه می‌کند. علاوه بر این‌ها داشتن یک رابط کاربری مناسب، امروزه به یک ویژگی مهم برای ابزارهای آنلاین تبدیل شده است. رابط کاربری آسان و جذاب چیزی است که کار کردن با هر ابزاری را دلچسب کرده و کمتر شما را خسته می‌کند.

معرفی ابزار برای بررسی رتبه کلمات کلیدی سایت در گوگل 

برای بررسی رتبه کلمات کلیدی در گوگل نیازی نیست هربار کلمه موردنظر خود را در گوگل جستجو کرده و در نتایج به دنبال آن بگردید. کار سخت و خسته‌کننده‌ای که اگر با کلمات کلیدی زیادی روبرو باشید، عملا انجام آن غیرممکن است. برای انجام این کار ابزارهای متنوعی وجود دارد. تقریبا همه سایت‌های معتبری که در زمینه سئو فعالیت دارند، ابزاری برای چک رتبه کلمه کلیدی معرفی کرده‌اند. در ادامه این مقاله، به معرفی برخی از مهم‌ترین ابزارها برای بررسی رتبه کلمه کلیدی در گوگل می‌پردازیم:

جت سئو

جت سئو ابزاری مفید برای بدست آوردن رتبه کلمات کلیدی و مانیتورینگ آن‌ها است. البته مزایای این ابزار در تحقیق و بررسی رتبه کلمات کلیدی خلاصه نمی‌شود. ارائه گزارش‌های تصویری، تحلیل و آنالیز کلمات کلیدی، بررسی لینک‌های داخلی و خارجی، گراف لینک، ارائه گزارش روزانه رتبه کلمات کلیدی در گوگل، گزارش کنونیکال، گزارش همنوع خواری و ... از جمله امکانات ابزار جت سئو است. جت سئو  یک ابزار رتبه کلمات کلیدی برای مانیتورینگ کلمات دارد که در ادامه آن‌ را معرفی می‌کنیم:

رتبه کلمات کلیدی: اهمیت مانیتورینگ کلمات کلیدی را پیش‌تر بررسی کردیم. با وارد کردن کلمات کلیدی سایت ابزار رتبه کلمات کلیدی  جت سئو نتایج کلمات را به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و ... بررسی کرده و گزارش می‌دهد.

ابزار رتبه کلمات کلیدی جت سئو

برای تحقیق و بررسی رتبه کلمات کلیدی سایت خود به جت سئو مراجعه کنید.

Semrush

تحقیق کلمات کلیدی، تحلیل آنها و بررسی رتبه هر کدام در نتایج جستجو با استفاده از ابزار Semrush به کارهای بسیار ساده‌ای تبدیل شده‌اند. Semrush یکی از ابزارهای محبوب سئوکارها در همه دنیا است که ابزارهای متنوع و زیادی برای سئو در اختیار کاربران می‌گذارد. این ابزارها کلیه نیازهای یک سئوکار را برآورده می‌کنند. علاوه بر ابزارهایی که در زمینه تحقیق کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل آنها ارائه کرده، سه ابزار مختلف هم در زمینه بررسی رتبه کلمه کلیدی در گوگل دارد. این ابزارها شامل موارد زیر است:

Position Tracking: با استفاده از این ابزار می‌توانید رتبه کلمات کلیدی خودتان و رقبایتان را به همراه رتبه سایت پیگیری کنید. این ابزار امکانات دیگری در زمینه پیگیری نتیجه کمپین‌های تبلیغاتی و تشخیص و رفع کنیبالیزیشن در اختیارتان می‌گذارد.

Sensor: ابزار سنسور به شما این امکان را می‌دهد تا تغییرات رتبه کلمه کلیدی در گوگل را زیرنظر داشته باشید. این ابزار به ‌خصوص در زمان بروزرسانی الگوریتم گوگل کمک می‌کند تا سایت خود را با بروزرسانی‌ها هماهنگ سازید.

Ranks: این ابزار به شما کمک می‌کند تا موضوعاتی که می‌توانند بیشترین ترافیک ارگانیک یا بیشترین ترافیک تبلیغاتی و ... را برای شما ایجاد کند، بشناسید و از آن در ارتقا سایت خود استفاده کنید.

بررسی رتبه کلمه کلیدی در گوگل

ابزار Rank Tracking سایت Ahrefs

یکی دیگر از ابزارهایی که سئوکارها علاقه زیادی به آن دارند، ابزار rank tracking از سایت Ahrefs است که می‌تواند تا حد زیادی قدرت فعالیت‌های سئوی سایت شما را بالا ببرد. این ابزار حتی برای کسانی که تخصص زیادی در سئو ندارند هم مفید است. Ahrefs علاوه بر ابزارهایی در زمینه تحقیق کلمات کلیدی، ابزار قدرتمند rank tracking را برای بررسی رتبه کلمه کلیدی در گوگل ارائه کرده است.

رتبه کلمه کلیدی در گوگل

ابزار چک رتبه Ahrefs به شما این امکان را می‌دهد که رتبه کلمه کلیدی خود را به صور مجزا برای موبایل و دسکتاپ از 170 کشور دنیا ببینید. از آنجا که معمولا گوگل نتایج جستجو را بر اساس موقعیت مکانی کاربر تغییر می‌دهد، سئوکارها ترجیح می‌دهند رتبه کلمات کلیدی خود را در موقعیت‌های مختلف جغرافیایی بسنجند، این امکانی است که Ahrefs برای شما فراهم کرده است.

یکی دیگر از جذابیت‌های این ابزار نمایش اطلاعات با استفاده از نمودارهای تعاملی است که امکان بررسی پیشرفت سئوی سایت را در اختیار کاربر گذاشته و راحتی کار با آن را دوچندان کرده است. همچنین در این ابزار می‌توانید رتبه میانگین و ترافیک میانگین هر کلمه کلیدی را در هر زمانی بدست آورید.

SERPWatcher

SERPWatcher ابزاری است که می‌تواند شما را چندین قدم از رقبایتان پیش بیندازد. با استفاده از این ابزار نه ‌تنها می‌توانید هر روز و هر لحظه به بررسی رتبه کلمات کلیدی سایت خود بپردازید بلکه هر تغییری که در رتبه شما اتفاق بیفتد را با ایمیل به شما اطلاع می‌دهد. SERPWatcher تلفیقی از اطلاعات ساده و پیشرفته را در اختیار کاربران خود می‌گذارد تا هم تازه‌کارها و هم حرفه‌ای‌ها بتوانند از آن به ‌خوبی استفاده کنند. همچنین بررسی رتبه کلمه کلیدی در گوگل را از 50 هزار موقعیت مکانی در سراسر دنیا انجام می‌دهد و آن‌ها را به تفکیک موبایل و کامپیوتر نمایش می‌دهد.

چک رتبه کلمه کلیدی

ارائه اطلاعاتی در مورد رتبه میانگین هر کلمه کلیدی، بهترین رتبه کلمه کلیدی، تغییرات رتبه‌ها، حجم جستجوی ماهانه و ترافیک جذب‌ شده از هر کلمه کلیدی هم جزو دیگر ویژگی‌های مفید این ابزار است. یکی دیگر از امکانات جالب توجه SERPWatcher امکان اشتراک‌گذاری اطلاعات به شیوه‌ای گرافیکی و جذاب است. از این امکان می‌توانید برای مشورت و هم فکری با هم‌تیمی‌ها یا ارائه گزارش به کارفرما استفاده کنید. علاوه بر این در SERPWatcher امکان تعیین یادآور برای مناسبت‌های خاص وجود دارد تا بتوانید افزایش ترافیک خود را برای مناسبت‌ها یا کمپین‌های تبلیغاتی زیرنظر داشته باشید.

Rank Tracking سایت Moz 

Moz از آنجاکه یکی از سردمداران حوزه سئو بوده، همواره ابزارهایی موردنیاز سئوکارها ارائه می‌دهد که بسیار مورد استقبال قرار می‌گیرند. ابزار Rank Tracking این سایت هم در کنار ابزار جستجوی کلمات کلیدی می‌تواند کمک زیادی به فعالیت‌های سئوی شما بکنند. با استفاده از ابزار جستجوی کلمات کلیدی Moz کافی است یک کلمه یا سایت موردنظر خود را وارد کنید تا لیست کاملی از کلمات کلیدی مورد نیاز شما را استخراج کند. با کمک آن می‌توانید تحقیق کلمات کلیدی سایت خود را به راحتی و در کمترین زمان ممکن انجام دهید. علاوه بر آن کلماتی که Moz به شما پیشنهاد می‌دهد، به خوبی تکلیف شما را با کلماتی که می‌توانید در آنها رتبه بگیرید، مشخص می‌کند.


بیشتر بخوانید: moz چیست


بررسی رتبه کلمات کلیدی

اما علاوه بر همه این‌ها ابزار Rank Tracking امکانات فوق‌العاده‌ای در اختیارتان می‌گذارد. کافی است آدرس سایت، زیردامنه یا یک صفحه مشخص از سایت خود را در آن وارد کنید، کشوری که مخاطبان‌تان در آن قرار دارند را تعیین کرده و دکمه Analyze را بزنید تا لیستی از همه کلمات کلیدی که سایت یا صفحه موردنظر در آن رتبه گرفته‌اند را به شما ارائه کند. علاوه بر کلمات، حجم جستجوی آنها و سختی هر کدام را هم به شما نشان می‌دهد. Moz می‌تواند این اطلاعات را به صورت ماهانه در اختیارتان بگذارد. همچنین می‌توانید رقبای خود را هم وارد کنید و وضعیت سئوی سایت خود را با آنها مقایسه کنید.

GOOGLE KEYWORD PLANNER

Keyword Planner یکی از ابزارهای پرکاربرد برای تحلیل کلمات کلیدی و یافتن کلمات کلیدی مناسب برای سایت است. اما می‌توان از این ابزار برای یافتن رتبه فعلی کلمات کلیدی هم استفاده کرد. از مزایای این ابزار پیش بینی میزان کارایی کلمات کلیدی انتخاب شده و رایگان بودن این ابزار است. Keyword Planner می‌تواند برای پیدا کردن رنک کلمات کلیدی سایت شما و یا سایت رقبا مورد استفاده قرار گیرد. از نکات منفی این ابزار لزوم ثبت نام در گوگل ادوردز و عدم سادگی استفاده را می‌توان ذکر کرد.


بیشتر بخوانید: کیورد پلنر گوگل


مانیتورینگ رتبه کلمات کلیدی

معرفی ابزار قدرتمند چک رتبه کلمات کلیدی جت سئو (jetseo.ir) 

همان طور که پیش‌تر اشاره شد، علاوه بر ابزارهایی خارجی بالا یکی از ابزارهای قدرتمند چک رتبه کلمات کلیدی، جت سئو است. جت سئو به عنوان یک ابزار ایرانی می‌تواند تصویر دقیق‌تری از جایگاه کلمات کلیدی سایت شما در اختیارتان بگذارد. معمولا کشور ایران در بین موقعیت جغرافیایی بسیاری از ابزارها قرار ندارد و این کار را برای سئوی سایت‌های فارسی بسیار سخت می‌کند. این مشکل با استفاده از ابزار جت سئو به راحتی برطرف می‌شود. چراکه این ابزار به ‌طور اختصاصی رتبه کلمات کلیدی را از موقعیت جغرافیایی ایران بررسی می‌کند.

با ورود به پنل کاربری خود در جت سئو ابتدا سایت خود را وارد می‌کنید تا یک بررسی اولیه در مورد آن انجام دهد. در مراحل بعدی می‌توانید لیستی از رقبای خود را به جت سئو معرفی کنید تا کار استخراج کلمات کلیدی آنها را برایتان انجام دهد. بدین ‌ترتیب امکان بررسی جایگاه سایت‌تان در هر کدام از این کلمات و مقایسه آن با رقبا برایتان فراهم می‌شود. همچنین می‌توانید هر کلمه کلیدی که مدنظرتان است را به جت سئو بدهید و جایگاه آن را در نتایج جستجوی گوگل ببینید.

علاوه بر زمان ثبت نام، در موارد دیگر هم می‌توانید از منوی سمت راست گزینه «جایگاه کلمات کلیدی» را انتخاب کنید و اطلاعات لازم در مورد رتبه کلمه کلیدی در گوگل را ببینید. جت سئو رتبه هر کلمه را همراه با صفحه فرود آن به شما نمایش می‌دهد. همچنین تغییر رتبه هر کلمه هم در کنار آن نشان داده می‌شود. علاوه بر این شما می‌توانید در بررسی رتبه کلمات کلیدی، روند تغییرات آنها را در طول زمان هم مشاهده کنید. این روند با یک نمودار تعاملی نمایش داده شده که امکان مشاهده تغییرات در بازه‌های زمانی مختلف را برای شما فراهم می‌کند.

برای تحقیق و بررسی رتبه کلمات کلیدی سایت خود به جت سئو مراجعه کنید.

نتیجه‌گیری

از میان ابزارهای بالا، پیشنهاد ما استفاده از ابزار جت سئو است. دلیل این پیشنهاد این نیست که این ابزار توسط خود ما تولید شده است. بلکه این ابزار براستی ساده‌ترین و کاراترین نرم‌افزار پیدا کردن رنک کلمات کلیدی موجود برای ایرانیان است. با استفاده از ابزار جت سئو، شما می توانید رتبه کلمات کلیدی سایت خود را در گوگل به صورت خودکار و روزانه بررسی کنید.

faq

بررسی رتبه کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند آن‌هایی را که بهترین عملکرد و بیشترین افزایش ترافیک را داشته‌اند، مشخص کنید. مانیتورینگ کلمات کلیدی کمک می‌کند که در صورت افت رتبه یکی از کلمات کلیدی، فورا متوجه شوید و علت بروز این اتفاق را سریع‌تر بررسی کنید. با استفاده از ابزارهای بررسی رتبه کلمات کلیدی، می‌توانید رقبای خود را هم زیر نظر بگیرید و ببینید آنها در کدام کلمات کلیدی رتبه‌های بهتری گرفته‌اند.

ابزار Semrush - ابزار Rank Tracking سایت Ahrefs -  ابزار SERPWatcher - ابزار Rank Tracking سایت Moz -  ابزار GOOGLE KEYWORD PLANNER - ابزار قدرتمند چک رتبه کلمات کلیدی جت سئو

همچنین بخوانید
فیلتر rejex چیست و در چه مواردی می توان از آن استفاده کرد؟ لیست دستورات rejex برای سرچ کنسول را در این مطلب از وب 24 بخوانید.
قابلیت ها و ضروری ترین کدهای فایل httaccess را در این مطلب از سایت وب24 بخوانید.
در این مطلب از سایت وب 24 با پسوند دامنه و انواع آن آشنا شوید.
چه افزونه ای برای کش وردپرس نصب کنیم؟ لیست بهترین پلاگین های کش برای وردپرس را در این مطلب از سایت وب 24 معرفی شده است.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha