خطای 500 چیست ؛ نحوه رفع خطاهای سرور

خطای 500 یا SERVER ERROR 5XX چیست؟

تمامی سایت‌ها روزی با این خطا روی صفحه نمایششان مواجه می‌شوند، خطایی که از دید موتورهای جستجو گوگل نیز پنهان نمی‌ماند و همین امر موجب می‌شود تا این خطا اثر مستقیم بر روی سئو سایت شما بگذارد و گوگل آن صفحه را از دسترس خارج کند تا مشکل به وجود آمده حل شود.

به طور کلی خطای 500 مشخص نمی‌کند در کدام بخش مشکل به وجود آمده است و باید در اسرع وقت مشکل حل شود. تنها نکته مهم این است که بدانید خطای 500 چیست؟ در واقع این خطا از سوی سرور است، به بیان دیگر خطای 500 زمانی رخ می‎دهد که سرور نتواند دستوری را اجرا کند.

انواع خطاهای 500 سرور

خطاهای سرور انواع مختلفی دارند که هر کدام در موقعیت مختلفی ظاهر می‌شوند که بهتر است با آنها آشنا شوید تا در صورت مشاهده بتوانید به سرعت به دنبال اصل مشکل بروید.
انواع خطاهای 500 عبارتند از:

خطای 500 Internet Server Error

خطای داخلی سرور: در شرایطی این خطا دیده می‌شود که از سوی سرور بنا به درخواست کاربر پاسخی اعمال نشود.

Server error 5xx چیستبیشتر بخوانید: انواع کدهای وضعیت  HTTP یا (http status code)


خطای 501 Not Implemented

زمانی که سرور نمی‌داند از کدام روش برای پاسخ به نیاز کاربر استفاده کند. همان طور که مشاهده می‌کنید این خطاها از سوی سرور متوجه سایت خواهند شد.

خطای 502 Bad Gateway

این خطا زمانی رخ می‌دهد که در هنگام پردازش درخواست کاربر، از سرور بالادست پاسخی دریافت نشود.

خطای 503 Server Unavailable

زمانی که بنا به دلایلی مانند زمان بارگیری محتوا سرور نتواند به کاربر پاسخ درستی ارائه کند این خطا ظاهر می‌شود.

خطای 504  Gateway timeout

در صورتی که پاسخ از سرور در زمان مقرر شده دریافت نشود این خطا رخ می‌دهد.

دیگر خطاهای 500 عبارتند از: خطای 505، خطای 506، تا خطای 511 که هر کدام بسته به موقعیت مختلف بر روی سایت دیده می‌شوند.

چرا خطای 500 رخ می‌دهد؟

دلایل مختلفی در بروز این خطا موثر هستند اما آنچه که مهم است این است که بدانید این خطا در پی کدام اشتباه سرور یا دیگر بخش ها رخ داده است. به عنوان نمونه این خطا ممکن است متوجه سرور شما باشد یا زبان برنامه نویسی خودتان، افزونه ها یا برنامه های مختلفی که اضافه کرده اید. به عنوان نمونه اینطور به نظر می‌رسد که اکثر این خطاها از سوی اشکالاتی است که از سمت کدها متوجه سایت می‌شوند. یا زمانی که در هنگام بروزرسانی، به طور درست اعمال نشود.

همانطور که در ابتدا نیز گفته شد هزاران دلیل برای بروز این خطا وجود دارند، پس بهتر است بدانیم ارور 500 چیست؟

چگونه خطاهای 500 سایتمان را پیدا کنیم؟

امروزه ابزارهای مختلفی وجود دارند که کار را برای کسب و کارهای اینترنتی آسان کرده است. یکی از این ابزارها، سرچ کنسول است که برای ردیابی و رفع سریع خطا ابزاری کاربردی است.
روش دیگر این است که به بررسی تمامی درخواست‌های کاربر و پاسخی که سرور به آنها می‌دهد بپردازید. درست است که کار بسیار سختی پیش رویتان است اما در پایان اطلاعات مفیدی به دست خواهید آورد که سبب می‌شوند تمامی انواع خطاهای 500 رفع شوند.

چرا باید به خطاهای 500 سایت اهمیت دهیم؟

زمانی که موتورهای جستجوگر گوگل به این خطا برخورد می‌کنند در درجه اول رتبه آن صفحه را کاهش می‌دهند و یا در مواردی آن صفحه را حذف می‌کنند چرا که سبب می‌شوند کاربر تجربه خوبی نداشته باشد و در همین امر امتیاز منفی از سوی گوگل خواهد داشت. زیرا تجربه کاربری بسیار برای گوگل حائز اهمیت است.

همه صاحبان کسب و کارهای اینترنتی و فضای دیجیتال نمی‌خواهند تا توسط گوگل جریمه شوند، در تیجه اگر شما هم جزو افرادی هستید که رتبه سایتشان و صفحات تشکیل دهنده آن برایشان مهم است باید به این گروه از خطاها اهمیت بدهید و در اسرع وقت آنها را رفع کنید.

آموزش رفع خطاهای 500 یا Server error 5xx

در بروز خطای 500 آنچه که مهم است پیدا کردن منبع و ماخذ مشکل است. زمان‌هایی که این خطا رخ می‌دهد ممکن است ایراداتی از سمت اسکریپت‌ها به وجود امده باشد یا فایلی مفقود یا آسیب دیده باشد. پس در وهله اول علت مشکل را بیابید.


بیشتر بخوانید: صفحه 404 چیست؟


ارور 500 چیست

اگر متوجه شدید که خطای به وجود آمده لحظه‌ای بوده است صفحه را مجدد بارگیری کنید، اما اگر به تازگی ارتقا و تغییری در سایت ایجاد کرده‌اید آن را متوقف کنید تا علت دقیق مشکل پیدا شود. حتی افزونه‌هایی که جدید نصب کرده باشید نیز می‌توانند در بروز این خطا موثر باشند. نتیجه آنکه با غیرفعال کردن پلاگین‌ها، یکی یک به حل مشکل بپردازید.

در بروز بعضی از خطاها شما قربانی موفقیت خود هستید! به چه معنا؟ به این معنی که ترافیک زیادی روی سایت وارد شده و کاربرهای بسیاری به سمت سایت شما آمده‌اند. درست همان چیزی که آرزویتان بوده است. اما برای کنترل این خطاها چه باید کرد؟!

رفع ارور 503 (service unavailable)

یک نکته مهم را در ابتدا باید بدانید آن هم اینکه گوگل صفحاتی را که ارور 503 دارند از دسترس خارج نمی‌کند چرا که معتقد است خطای 503 موقتی است و می‌تواند به سرعت رفع شود بنابراین به شما این امکان را می‌دهد تا در اسرع وقت این مشکل را برطرف کنید. جهت برطرف کردن این ارور راه‌های زیر را امتحان کنید:

 • ترافیک بیشتر روی صفحات سایت تقریبا این ارور را برطرف می‌کنید و حتی باعث می‌شود ان را تحت اختیار خود بگیرید و یا به عبارتی آن را کنترل کنید.
 • به خاطر داشته باشید در ابتدا بررسی کنید آیا سایت برای همه کاربرها خراب شده یا تنها شما این ارور را دریافت می‌کنید.
 • در جوملا یا وردپرس بهترین راهکار این است که افزونه‌های بی استفاده غیر فعال شوند.
 • فراموش نکنید کش کردن اطلاعات تا حد زیادی به رفع این خطا کمک می‌کند چرا که سبب می‌شود فشار از روی سرور تا حد زیادی کم شود.
 • پهنای باند، خرابی‌ها و ایمنی سایت، محدودیت‌های اتصال را بررسی کنید
 • سرور را مجدد راه اندازی کنید و گزارش‌های سرور را بررسی کنید.

طراحی سایت وردپرسی اختصاصی


رفع ارور 504 (Gateway Timeout)

 • ابتدا باید بتوانید سایت را کنترل کنید تا در مواقعی که ترافیک روی سایت زیاد است و سرور باید پاسخگوی همه درخواست‌ها باشد از بروز این خطا جلوگیری شود. با اینحال ممکن است این خطا رخ دهد، در این صورت باید راه‌های زیر را امتحان کنید:
 • افزونه‌های بی استفاده را سریعا غیرفعال کنید.
 • از تنظیمات هاست و کلودفلر غافل نشوید، چرا که در صورت برقرار نشدن ارتباط میان سرور و کلودفلر این خطا دیده می‌شود.
 • راه دیگر این است که مودم شبکه و وای فای خود را خاموش کرده و مجدد راه اندازی کنید.
 • در صورت روشن بودن پروکسی آن را خاموش کنید.
 • مرورگر وب خود را ببندید و مجدد راه اندازی کنید.
 • در نهایت اگر همه این راه‌ها رفتید و مشکل برطرف نشد باید با شرکت پشتیبانی هاست خود ارتباط بگیرید.

خطاهای 500 در سرچ کنسول و آموزش رفع آن

سرچ کنسول ابزاری رایگان است که با نصب آن می‌توانید عملکرد سایت خود را بررسی کنید و اگر مشکلی به وجود آمده بود سریعا متوجه شده و درصدد رفع آن برآیید.

یکی از خطاهایی که سرچ کنسول گزارش آن را برایتان می‌فرستد خطای 500 است. این خطا به این معنی است که ربات خزنده گوگل نمی‌تواند به سایت شما دسترسی داشته باشد، به عبارت دیگر آدرس آن صفحه برای گوگل آشنا نیست و آن را نمی‌خواند. همانطور که قبلا هم گفته شد دلایل زیادی برای بروز این مشکل وجود دارد که باید سریعا برطرف شود.

برای این منظور چند باید را به خاطر داشته باشید:


بیشتر بخوانید: آموزش کامل بخش های مختلف سرچ کنسول 


 1. اطمینان حاصل کنید که سرور میزبان سایت شما از کار نیافتاده باشد
 2. بررسی کنید که به طور عمدی از ورود خزنده گوگل به سایت خود جلوگیری نکرده باشید.
 3. توجه داشته باشید پیکره و بدنه سایتتان به مشکلی بر نخورده باشد.
همچنین بخوانید
موارد استفاده از تگ head چیست؟ تگ ها و زیر تگ هایی که بین تگ head قرار می گیرند و نحوه ی استفاده از آن را در این مطلب از سایت وب 24 مطالعه کنید.
در این مقاله از سایت وب24 شما را با تعریف بریف محتوا و نحوه نوشتن بریف محتوا آشنا خواهیم کرد.
در این مقاله از سایت وب24 شما را با مفهوم چرخه عمر محتوا و اهمیت آن در استراتژی محتوا آشنا خواهیم کرد.
آیا لحن در تولید محتوای یک مقاله تاثیر دارد؟ اهمیت و تاثیر انواع لحن محتوا را در این مطلب از وب 24 بخوانید.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha