وب سایت داینامیک چیست؟

کلمه دینامیک یعنی متحرک و پویا .کلمه داینامیک در بسیاری از علوم استفاده می شود. وب سایت به لحاظ نوع مدیریت مطالب با دو متد متفاوت ساخته می شوند.
 سایت ایستا: وب سایت ایستا از چند صفحه html تهیه شده است. مطالب این سایت ها ثابت هستند و برای تغییر اطلاعات سایت کاربر باید html یاد گرفته باشند. مدیریت این سایت ها خیلی سخت است. بنابر به مشکلاتی که سایت ایستا دارد به ندرت کسی سایت ایستا درخواست می کند.

سایت داینامیک چیست؟

سایت دینامیک یا پویا: تقریبا امروزه وب سایت ها دینامیک هستند. وب سایت داینامیک یعنی محتویات سایت براساس زمان ، کار و ... تغییر می کند. مثلا همه سایت هایی که دارای سیستم ثبت نام هستند. سایت هایی خبری، سایت های آموزشی، فروشگاه های اینترنتی و ... به صورت دینامیک ساخته می شوند. اکثر وب سایت های داینامیک به یک بانک اطلاعاتی وصل می شوند. بانک اطلاعاتی یک سیستم منظم و اصولی برای نگهداری اطلاعات است. برای مثال برای نگهداری اطلاعات کارمندان یک شرکت را بدانید یا اینکه براساس مشخصات ذخیره کند و هر وقت که خواستید این اطلاعات را تغییر بدهید و یا اینکه براساس مشخصات کارمندان یک سیستم آماری بسازید. مثلا از این بانک اطلاعات بخوایید لیست کارمندان متاهل را براتون نمایش بدهد. وب سایت داینامیک یک بخش مدیریت هم ساخته می شود تا کاربر بتواند خیلی راحت اطلاعات سایت را تغییر بدهد. تغییر و یا اضافه و حذف کردن اطلاعات یک سایت داینامیک خیلی آسان است.

طراحی سایت داینامیک

مزایای وب سایت داینامیک

مدیریت سایت خیلی آسان و نیاز به دانش فنی ندارد. شما می توانید اطلاعات سایت را بدون هیچ دانشی فنی اضافه و کم کنید و یا طلاعات ثبت شده را تغییر بدهید. امکانات مدیریت اطلاعات در سایت داینامیک بسیار زیاد می توانید با استفاده از بانک اطلاعاتی سایت داینامیک خود اطلاعات آماری بسیار دقیق و مهمی را به دست بیاورید.

وب سایت داینامیک مبتنی برسیستم های مدیریت محتوی یا cms

Cms در واقع یک نرم افزار آماده برای مدیریت اطلاعات سایت است. در این روش برنامه نویسی یک نرم افزارcmsرا برای شما به صورت سفارشی تغییر می دهد.حجم برنامه نویسی دراین روش بسیار کمتر است . بنابراین هزینه ساخت هم به مراتب کمتر است. معمولا مشکلات امنیتی نیز کمتر است. درحال حاضر اکثر طراحان سایت از cms های wordpress,joomla,drupal,prestashopاستفاده می کنند. 

سیستم مدیریت محتوا (CMS) :

سامانه مدیریت محتوا یا  Content Management System، برنامه‌ای است که با استفاده از بانک اطلاعاتی امکان ویرایش، انتشار، و مدیریت محتوا را - بدون نیاز به برنامه‌نویسی - فراهم می‌کند. در واقع سیستم مدیریت محتوا، یک برنامه نرم افزاری روی سرور است که به مدیر سایت اجازه می‌دهد تا محتوای سایت را بدون نیاز به طراحی دوباره سایت، تغییر دهد. طراح اولیه سایت، یک بار سیستم محتوا را طراحی می‌کند و تعدادی قالب آماده برای صفحات طراحی کرده و آن را روی سایت شما نصب می‌کند. و حال شما به راحتی می‌توانید صفحات دیگری را به آن کم یا اضافه یا ویرایش کنید.
با استفاده از CMS  به سادگی هر امکانی را که بخواهید به سایت اضافه کنید. در واقع شرکت‌های طراحی وب، سال‌ها تجربه خود در راه اندازی وب سایت‌های مختلف را در قالب یک نرم افزار CMS عرضه می کنند و شما می‌توانید از امکانات آماده این سیستم ها نهایت استفاده را ببرید. با استفاده از  CMS، وب سایت شما هرقدر هم که گسترده باشد، یک اپراتور ساده می‌تواند آنرا به سادگی نگهداری و به روز کند. نیازی به پرداخت هزینه زیاد برای به روز رسانی توسط یک طراح وب حرفه‌ای نخواهد بود. با توجه به اینکه قسمت‌های مختلف یک نرم افزار CMS از قبل طراحی و آماده شده اند، راه اندازی سایت‌های متکی به نرم افزار CMS معمولاً بسیار سریع تر از سایت‌های ایستا (Static) صورت می‌پذیرد. در واقع بزرگ‌ترین مزیت CMS به طراحی سنتی در همین زمینه است. با استفاده از CMS، شما برای به روز رسانی وب سایت خود تنها به یک کامپیوتر متصل به اینترنت نیاز خواهید داشت و برای این کار از هیچ نرم افزار دیگری لازم نیست استفاده کنید.

در این روش نرم افزار مدیریت اطلاعات سایت از ابتدا تا انتها برنامه نویسی می شود. دراین روش احتمال وقوع اشتباه امنیتی بیشتر به همین دلیل دستمزد برنامه نویسی این نوع سایت ها بسیار بالاست و هرکس توان پرداختش را ندارد. خوبی این روش این است که همه چیز کاملا اختصاصی برنامه نویسی می شود. از ابتدا تا انتها کار توسط برنامه نویس انجام می شود. ساخت بانک اطلاعاتی صفحات مربوط به اضافه کردن اطلاعات حذف اطلاعات ویرایش اطلاعات امکانات جستجو و ...
ویژگی های اصلی وب سایت داینامیک عبارتند از : طراحی وب سایت و ساختن سایت داینامیک نیاز به دانش برنامه نویسی و همچنین تخصص در امور امنیت و ارتقا و بروز رسانی برنامه cms دارد. امکانات پیشرفته و اتوماتیک مانند مدیریت مطالب و اخبار بطور نامحدود،مدیریت محصولات مقالات و کاتالوگ،آمار بازدید ها،مدیریت گالری ،مدیریت نظر سنجی و...بسیاری از امکانات دیگر. در وب سایت داینامیک تعداد صفحات بخش ها منو و زیر منوها و...نامحدود است. مدیریت آسان و آنلاین وبروز رسانی آنی و بلافاصله وب سایت کلیه وب سایت های داینامیک دارای پانل مدیریت ویژه ای می باشند که امور مدیریتی توسط آن براحتی انجام شده و این امر مدیریت از هر مکان و هر زمانی را فراهم کرده و بروز رسانی وب سایت نیز بلافاصله می باشد.

هزینه سیستم مدیریت محتوا
سیستم های مدیریت محتوا هزینه طراحی بالاتیر نسبت به طرحی وب سایت استاتیک دارند، به دلیل اینکه طراحی سایت و ساختن سایت داینامیک نیاز به تولید و ویژه سازی سیستم دارد هزینه بمراتب بالاتر از طراحی وب سایت استاتیک دارد.
همچنین سیستم های مدیریت محتوا که به صورت پکیج عرضه می شوند، هزینه کمتری نسبت به طراحی اختصاصی دارند، زیرا در روش طراحی اختصاصی، برنامه نویس، طراح سایت، تحلیلگر و... مختص یک پروژه فعالیت می کنند و هزینه نیروی انسانی بالاتر و زمان طراحی بالاتری نسبت به سیستم مدیریت محتوا دارند. در مواقعی که سیستم های مدیریت محتوا امکانات مورد نیاز شما را نداشته باشند یا طرح خاصی که برمبنای ایده جدید ایجاد شده باشد مطرح باشد، طراحی اختصاصی توصیه می گردد. معمولا پروژه های بزرگ و سیستم هایی که کیفیت در آنها حرف اول را میزند به صورت اختصاصی طراحی می شوند.
 

همچنین بخوانید
در این مقاله از سایت وب24 به تحلیل و بررسی PESTEL پرداخته‌ایم که چه کاربرد و ویژگی‌هایی دارد و چطور می‌تواند به کسب و کارها کمک کند.
در این مقاله از سایت وب24 به موضوع استفاده از استراتژی RACE در دیجیتال مارکتینگ پرداخته‌ایم. پیشنهاد می‌شود که برای کسب اطلاعات بیشتر حتما این مقاله را مطالعه کنید.
جهت فعالیت در حوزه دیجیتال مارکتینگ اولین گام، شناخت اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است. در این مطلب از وب 24 با جامع‌ترین واژه نامه دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید
در این مقاله از سایت وب24 توضیح می‌دهیم که Google AdMob (گوگل ادموب) چیست و چه کاربردی دارد تا بیشتر بتوانید با امکانات و نحوه کسب درآمد از آن را آشنا شوید.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha