چگونه بک لینک بگیریم ؛ آموزش ساخت بک لینک رایگان

در چند سال اخیر، توجه زیادی به مسئله لینک سازی و بک لینک شده است. در گذشته، می‌توانستید چند وبسایت ایجاد کرده و آنها را به وبسایت اصلی خود بک لینک دهید. اما این مسئله به این دلیل که سبب دور زدن الگوریتم گوگل می شد، در نتیجه توسط الگوریتم پنگوئن گوگل تمامی وبسایت‌هایی که از این شیوه و کلک استفاده می‌کردند جریمه شدند. اگرچه گوگل تغییراتی در نحوه کار با بک‌ لینک‌ها در هنگام بهینه سازی موتورهای جستجو انجام داده است، اما همچنان بک لینک‌ها نقش خود را در رتبه بندی سایت‌ها در نتایج دارند. بنابراین گرفتن لینک به وب سایت خود، بخش مهمی از هر استراتژی مناسب SEO است؛ نه تنها این لینک‌ها کمک به بهبود موقعیت نتایج شما می‌کند، بلکه آنها می‌توانند به شهرت برند و اعتبار دامنه کمک کنند. 

چگونه برای وبسایت خود بک‌ لینک‌های باکیفیت و قوی بگیریم؟ 

1- لینک دادن به دیگران


بیشتر بخوانید: بک لینک چیست و در سئو چه مزایایی دارد؟


لینک دادن به دیگران

قرار دادن لینک‌ها در محتوای خود به سایت‌های مرتبط دیگر می‌تواند منجر به عمل متقابل (تبادل لینک) شود. به عنوان مثال، افرادی که از طریق ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس نظارت می‌کنند می‌توانند ببینند چگونه ترافیک به صفحات آنها هدایت می شود. لازم به ذکر است بک لینک گرفتن از وبسایت‌ هایی که دارای رتبه بالایی هستند ارزش دارد، بنابراین سعی کنید محتوای عالی و باکیفیتی در وبسایت خود تولید کنید. نکته دیگر که باید توجه شود این است که سعی کنید از وبسایت‌های مرتبط با حوزه کسب و کار خود لینک بگیرید، به این دلیل که خوانندگان هر دو یکسان هستند، احتمال بیشتری دارد به وبسایت شما نگاهی بیاندازند. 

2- ایجاد پست‌های مهمان

پست مهمان

نوشتن پست‌های مهمان بر روی وبلاگ که مرتبط با حوزه کسب و کار شما باشد، می تواند به سادگی لینک‌های باکیفتی ایجاد کند. بنابراین شما باید بتوانید با استفاده از استراتژی خاص، مالکان وبسایت‌ های مرتبط با حوزه کسب و کار خود را قانع کنید که بتوانید حداقل یک پست در وبسایت آنها قرار داده و سپس شروع به لینک‌ سازی و گرفتن لینک در داخل آن کنید. اما باید دقت کنید صاحب سایت لینک شما را nofollow نکند تا بی‌ارزش شود. البته لازم به ذکر است که برخی متخصصان سئو می‌گویند که پست‌های مهمان مانند گذشته ارزش زیادی را ندارند و حتی باعث جریمه شدن وبسایت می‌شود. برای اطلاع بیشتر در مورد پست مهمان مقاله زیر را در وب 24 دنبال کنید.

3- کمک بخشی و مفید بودن انجمن‌ها


بیشتر بخوانید: پست مهمان و نحوه برخورد گوگل با آن


مفید بودن فروم

انجمن‌هایی که مرتبط با حوزه کسب و کاری شما هستند می‌توانند در هنگام ایجاد بک‌ لینک‌ های سئو مفید باشند. این امر بخصوص هنگامی که شما بسیار مفید و کمک کننده بر روی آن سایت‌ها هستید صادق است. این کار نه تنها باعث ایجاد لینک به دامنه شما می شود، بلکه می‌تواند اعتبار شما را به عنوان فرد حرفه‌ای در صورتی که به افراد در انجمن‌ها کمک کنید، افزایش دهد. بنابراین می‌توانید با قرار دادن پست‌ها و مطالب مربوط به وبسایت خود بک لینک مناسبی بگیرید. سایت‌های پرسش و پاسخ، همچنین می‌توانند یک تجربه مشابهی در زمان کمک به افراد در رفع اشکال‌شان فراهم کنند. این امر ممکن است چند ساعت در هفته ارزش داشته باشد تا سوالات آنها را بررسی اجمالی کنید و تخصص خود را به افرادی که نیازمند هستند، ارائه دهید.

4- لینک‌ های شبکه‌های اجتماعی


بیشتر بخوانید : معرفی تکنیک های نوین بازاریابی دیجیتال


لینک های شبکه های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی می توانند نقش بسیار مهمی را در ایجاد بک‌ لینک‌ها داشته باشند. از نظر بک لینک، شبکه‌های اجتماعی بیشترین امتیاز را نسبت به دیگر استراتژی‌ها دارند. اطمینان حاصل کنید که پروفایل‌تان شامل یک لینک به سایت شما می‌شود و مطالب را به طور مرتب به روز رسانی کنید. شبکه های اجتماعی علاوه بر اینکه می توانند برای سئو سایت شما مفید باشند، در زمینه برندسازی و معرفی برند شما به مخاطبین هدف نیز کمک بسیار زیادی می کنند.

5- ساختن اینفوگرافیک و تصویر

ایجاد اینفوگرافیک

داده اینفوگرافیک یک فرمت رایج برای به اشتراک گذاری اطلاعات هستند. با ساختن آن، می‌توانید آن را در میان بسیاری از وبسایت‌ها به اشتراک بگذارید. برخی افراد فکر می‌کنند تصاویر در متن اثری ندارند اما باید بدانید که برخی افراد بصری هستند و فقط تصاویر را می‌بینند. با ایجاد تصاویر منحصر به فرد می‌توانید به غیر از درج کردن لینک سایت در عکس، لینک‌سازی خفیفی ایجاد کنید. شما همچنین می‌توانید با صاحبان سایت تماس بگیرید و عکس خود را به عنوان یک پست مهمان ارائه دهید که بسیاری از آنها ممکن است موافقت کنند. علاوه بر این، ارسال یکی از این تصاویر به سایت شما نیز می‌تواند بر روی Google Images به نمایش گذاشته شود.

6- اظهار نظر در وبلاگ‌ها و پاسخ به سؤالات

اظهار نظر در وبلاگ ها

یکی دیگر از روش‌های گرفتن بک‌ لینک این است که با مطالعه پست‌های مرتبط با کسب و کار خود، نظر خود را به طور کاملا علمی و دقیق بیان کنید و در صورت لزوم لینک وبسایت خود را قرار دهید. اما باید بدانید که نظرات No-follow بی‌فایده برای ساخت بک‌ لینک می باشد و نظرات Do-follow بهترین هستند. همچنین می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و گروه‌های مرتبط پاسخ به سؤالات دهید و برای ارائه یک منبع به پاسخ خود، لینک وبسایت‌تان را بدهید. 

7- بر طرف کردن لینک شکسته


بیشتر بخوانید: لینک‌ شکسته چیست و چرا می‌توانند به سئو سایت آسیب بزند؟


ترمیم لینک های شکسته

البته این مورد بیشتر هشدار است تا روش. لینک‌ها ممکن است به عنوان دامنه‌هایی که دیگر کار نمی‌کنند، شکسته شوند. با استفاده از ابزارهایی مانند Broken Link Finder یا سرچ کنسول گوگل می‌توانید صفحات دیگران را اسکن کنید تا این ارتباطات بد را بیابید. لینک‌های شکسته می‌توانند به سئوی وبسایت آسیب بزنند به این دلیل که وقتی خزنده‌های موتور جستجو سایتی را بازدید کرده و با لینک شکسته رو به رو می‌شوند نمی‌توانند آن را به درستی ایندکس یا کراول کنند. همچنین هنگامی که خزنده‌های جستجو از لینکی به لینک دیگر وب سایت رفته تا ارتباط صفحات با کلمه کلیدی مناسب را جستجو کنند، در صورت وجود لینک شکسته مانند علامت ایست فرایند خزش را متوقف می‌کنند. از این رو لینک‌های شکسته خارجی را برطرف کنید تا مطمئن شوید هیچ نوع لینک خرابی در وبسایت ندارید. همچنین لینک‌های قدیمی موجود در وبسایت خود را قبل از لینک سازی بین صفحات بررسی کنید. استراتژی‌های بسیاری برای ایجاد بک‌لینک وجود دارد تا بتوانید برای وبسایت خود از آنها استفاده کنید. اما لازم به ذکر است گوگل در صورتی که لینک‌های بسیار زیادی را به سایت خود بدهید که با حوزه کاری شما همخوانی نداشته باشند وبسایت را جریمه خواهد کرد. ایجاد بک لینک‌های باکیفیت باعث بهبود سئو و افزایش ترافیک سایت شما خواهد شد.

روش های بسیاری برای ساخت بک لینک وجود دارد. یکی از رایج ترین روش های گرفتن بک لینک با کیفیت در بیشتر کشورها استفاده از پست مهمان است. بهترین روش های ساخت بک لینک صحیح را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

رایج ترین روش های ساخت بک لینک 

اگر واژه  List of Guest blog sites را در گوگل جستجو کنید. شاهد سایت های معتبری خواهید بود که به شما امکان درج پست مهمان و گرفتن بک لینک در موضوعات مختلف را می دهد. در ایران اگر برای واژه لیست سایت های ارائه دهنده پست مهمان جستجو کنید. شاید بتوانید یک یا دو سایت را بیابید که در موضوعات مربوط به طراحی سایت، پست مهمان قبول می کنند. اگر شما صاحب یک سایت فروشگاهی باشید. گرفتن لینک از یک مطلب طراحی سایت یا سئو تاثیری در افزایش مخاطبان شما نخواهد داشت. شاید دلیل آنکه بیشتر لینک هایی که در سایت های ایرانی مشاهده می کنیم، لینک های تبلیغاتی همراه با بنر تبلیغی هستند. همین نکته است که سایتی که امکان ایجاد پست مهمان در همه زمینه ها را برایمان مهیا کند وجود ندارد. هر حفره ای در اقتصاد دلیلی منطقی دارد. اگر سایتی وجود ندارد که پست مهمان در زمنیه های مختلف قبول کند، مهمترین دلیل آن این است که محتواگذارانی که بخواهند درباره موضوعات مختلف مطلب بنویسند بسیار کم و انگشت شمار هستند. یا اصلا وجود ندارند. بعنوان یک شرکت طراح سایت بارها شاهد بودیم که مشتریانمان حتی برای سایت خودشان هم از تهیه مطلب عاجز هستند. بنابراین دیگر انتظار ایجاد مطلب برای سایت های پذیرش پست مهمان بی معنی است.

ساخت بک لینک

نکته طلایی استفاده از پست مهمان در ایران

همانطور که تا اینجا گفتیم سایت هایی وجود دارند که مالکان آن حاضر به تولید محتوا برای سایت خودشان هم نیستند. (برای سفارش تولید محتوای سئو شده به وب24 کلیک کنید) سایت هایی هم هستند که برای رسیدن به رتبه های برتر گوگل نیاز به دریافت لینک از سایت های مرتبط هستند. با اتصال این دو سایت شما می توانید درآمد بالایی کسب کنید.

به عنوان یک فریلنسر، سئو کار یا شرکت طراحی سایت و یا شرکت بازاریابی برای ایجاد پست مهمان راهکارهای زیر را بکار بگیرید.

 • مشخص کردن موضوع اصلی سایت مشتری
 • مشخص کردن سایت هایی که موضوع مشابه دارند ولی رقیب بلقوه نیستند.
 • تحقیق کلمات کلیدی
 • مشخص کردن اینکه کدام صفحات برای کدام کلمات کلیدی باید رتبه بدست بیاورند.
 • مشخص کردن کلمات کلیدی طولانی برای جذب گستره بیشتری از مخاطبان
 • تماس با مالکان سایت های مشابه سایت مشتری
 • چانه زنی برای تولید پست مهمان برای سایت های مشابه
 • تعیین هزینه برای شرکت پذیرنده پست مهمان بصورت مقرون به صرفه
 • تعیین تعداد پست و تعداد بک لینک اخذ شده از هر پست
 • تعیین محل تبلیغ برای پست های ایجاد شده در شبکه های اجتماعی
 • بستن قرارداد تولید پست مهمان

مثال:

یک مشتری برای فروش باتری خودرو خواهان یک سایت و سئو است. برای این مشتری سایت را طراحی کرده و چنیدن محتوای مرتبط با فروش باتری خودرو ایجاد کرده ایم. در فاز بعدی برای ایجاد بک لینک در سایت های دیگر بصورت پست مهمان بسراغ سایت هایی می رویم که خدمات خودرویی ارائه می دهند. ولی عمده فروش باتری خودرو نیستند. بعد از یافتن چنین سایت هایی به آنها پیشنهاد قرار دادن پست مهمان را ارائه می دهیم. همانطور که گفته شد اغلب مالکان سایت ها برای تولید محتوا برای سایت های خود دچار مشکل هستند. بنابراین احتمالا سایتی که یافته ایم نیز چنین مشکلی دارد. بنابراین در چانه زنی برای پذیرش پست مهمان میتوانیم با تکیه بر افزایش رتبه سایت و صفحات سایت در گوگل معامله را به نفع خود سوق دهیم. با توجه به اینکه سایت پذیرنده پست مهمان در صورتی که خود بخواهد برای سایتش محتوای مفید تهیه کنید ناچار به هزینه ای حداقل نزدیک یک میلیون تومان در ماه است. به راحتی میتوان پذیرنده پست مهمان را برای پرداخت هزینه بابت درج پست مهمان قانع کرد.

به این ترتیب علاوه بر یافتن سایتی برای درج پست مهمان یک سایت برای محتوا گذاری هم خواهیم داشت.

نکته : برای موفقیت در این مسیر باید محتوای با کیفیت تولید شود. محتوای با کیفیت محتوایی است که کپی نباشد و حداقل 2000 کلمه داشته باشد. تصور کنید بخواهید 2000 کلمه مطلب درباره ارسال رایگان باتری خودرو در تهران بنویسید. اینکار اصلا ساده نیست. اگر 2000 کلمه را با فونت 14 B nazanin بصورت یک متن واقعی با پاراگراف هایی طبیعی تایپ کنیم. حدود 5 صفحه A4 خواهد شد. برای تایپ 5 صفحه A4 یک تاپیست حرفه ای حدود یک ساعت زمان نیاز دارد و یک تایپیست تازه کار حدود یک ساعت و ربع زمان برای تایپ این حجم متن زمان نیاز دارد. در نظر بگیرید که مطلب شما نمی تواند کپی باشد و باید مطلب خاص و منحصر به فرد تولید کنید. زمان تحقیق کلمات کلیدی را نیز به این زمان اضافه کنید. خواهید دید که تولید پست مهمان برای مشتریان کاری بس دشوار و طاقت فرسا است. سخت بودن تولید پست مهمان برای مشتریان باعث شده است تعداد شرکت هایی که چنین خدماتی را به مشتریان ارائه  می دهند، به تعداد انگشتان یک دست هم نرسد. 

بهترین روشهای ساخت بک لینک

بهترین روش های لینک بیلدینگ در دنیا

روش های روتینی برای گرفتن بک لینک به همراه کمی تجربه های شخصی را در این قسمت بررسی می کنیم : 

1-    گرفتن بک لینک با کمک لینک های شکسته رقبا

این تکنیک برای سایت های تخصصی کارایی زیادی دارد. هنگامی که برای تحقیقات خود در وب متوجه می شوید که سایتی به یکی از رقبای شما که دیگر در آن زمینه کار نمی کند لینک داده است و در حقیقت لینک آنها به منبع، یک لینک شکسته است که کاربر را به سایت مقصد نمی رساند. به راحتی با یک تماس دوستانه با صاحب سایت می توانید درخواست جایگزین کردن بک لینک با یک بک لینک مفید دیگر را بدهید. این لینک مفید جایگزین، لینک سایت خودتان است. که براحتی می توانید مالک سایت را قانع کنید که لینک شکسته در سایتش را با لینک سایت شما جایگزین کند. این روش رایگان و بسیار راحت است.

2-    بک لینک گرفتن از اینفوگرافیک ها

با مطالعه سایت هایی که در زمینه کاری شما مطلب درج می کنند برای مطالب آنها یک اینفوگرافی طراحی کنید که به سایت شما لینک می دهد. قراردادن عباراتی مانند: توضیح بیشتر درباره نحوه افزایش رتبه سایت، در عکس های اینفوگرافیک می تواند کاربر را به کلیک کردن تشویق کند.

3-    پست های مهمان

اصولا هنگامی که کسی درخواست ارسال پست مهمان دارد. یک سئو کار یا طراح سایت یا چیزی شبیه این دو است. بنابراین اگر شما یک شرکت طراحی سایت یا سئو هستید. احتمالا برای پذیرش پست مهمان ناچارید به رقبای خود با دادن بک لینک اعتبار دهید. البته این کار ایرادی ندارد. اگر پست های دریافتی براستی با کیفیت باشند. دادن یک لینک ارزش یک مقاله با کیفیت را دارد. به یاد داشته باشید که لینک های موجود در پست مهمان نمی توانند بصورت Nofollow باشند. اگر شرکت پذیرنده پست مهمان لینک های مقاله شما را Nofollow می کند با آن شرکت قطع رابطه کنید.

نکته : در سایت های نامرتبط پست مهمان درج نکنید.

4-    ردگیری رقبا

با کمک سایت هایی مانند Ranksignal رقبای خود را بررسی کنید و سایت هایی که آنها برای درج لینک انتخاب می کنند را رصد کنید. در صورتی که سایت ها دارای محتوایی مرتبط با سایت شما بودند به آنها درخواست ارسال لینک و یا پست مهمان بدهید.

5-    لینک های داخلی

اگر بگویم بیشتر سئو کاران از یاد می برند که می توانند لینک های مفیدی از سایت خودشان به خودشان بدهند، چندان اغراق نکرده ام. یکی از بهترین راه ها برای افزایش تعامل کاربران با مقالات سایت دادن لینک داخلی است. اگر لینک های داخلی، با هدف طراحی شوند و مخاطب را به مطالب مرتبط منتقل کنند، بسیار تجربه کاربری مثتبی ایجاد می کنند.

6-    تبلیغ محتوای خود در شبکه های اجتماعی

وقتی که یک سایت تازه تاسیس باشد. برای بدست آوردن مشتری برای محتوای تولید شده در آن می توانید براحتی در شبکه های اجتماعی خودتان برای سایت تبلیغ کنید. می توانید از دوستان و همکارانتان بخواهید که نظرات مثبتی درباره کالا ها و خدمات سایت در شبکه های اجتماعی بنویسند.

7-    یافتن سایت های رقیب منقضی شده

سایت های زیادی هستند که فعالیت خود را متوقف می کنند. میتوان براحتی با خریدن دامنه هایی که دیگر فعال نیستند از رتبه آن سایت برای گرفتن بک لینک استفاده کرد. مثال: سایت Moz.com قبلا در دامنه Seomoz.com قرار داشت. حالا اگر ما این دامنه را بخریم هزاران کاربر این سایت اشتباها وارد سایت ما می شوند. و این سایت می تواند محتوای سایت اصلی ما را تبلیغ کند. یا حتی کاربر را به سایت ما ریدایرکت کند.

بکلینک از سایت های منقضی شده

سوال: چطور سایت های منقضی شده را بیابیم:

 • چک کردن سایت ها و شرکت هایی که نام برند تجاری خود را تغییر داده اند. جستجوی عبارت تغییر نام برند در گوگل به همراه نوع شغل می تواند نتایج جالبی به همراه داشته باشد.
 • جستجو برای کالاها و خدمات مد نظر خود همراه با عبارت این خدمات دیگر ارائه نمی شود.

8-    در خواست از دوستان و سایت های همکار برای افزودن لینک سایت شما

اگر بتوانید سایت هایی با موضوع مشابه موضوعات سایت خود را قانع کنید که سایت شما را تبلیغ کند، مزایای زیادی بدست خواهید آورد. اگر برای ترغیب این سایت ها ناچار به تبادل لینک شدید سعی کنید تعداد تبادل لینک های خود را در حداقل تعداد ممکن نگاه دارید تا با تنبیه گوگل مواجه نشوید.

 این 8 روش را برای به این دلیل انتخاب کردیم که ضمن مهم بودن، کمتر مورد توجه قرار گرفته اند.

بهترین نوع بک لینک چیست ؟

گروه 1: بهترین بک لینک هایی که شما می توانید برای وب سایت خود دریافت کنید.

چه چیزی یک بک لینک را به یک بک لینک با کیفیت تبدیل می کند؟

دریافت بک لینک لینک هایی که از سایت های دیگر برای وب سایت تجاری خود دریافت می کنید. یکی از بهترین روش های بهبود رتبه سایت شما است. همه بک لینک ها ارزش یکسانی ندارند. برخی از بک لینک ها رتبه سایت شما را به هیچ وجه بهبود نمی دهند و برخی از آنها به رتبه سایت شما آسیب میزنند. به همین دلیل تمرکز شما باید بر روی تولید بک لینک های با کیفیت باشد. اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چه چیزی یک بک لینک را تبدیل به یک بک لینک با کیفیت می کند. سئو کاران مختلف ممکن است نظرات متفاوتی در این باره داشته باشند بنابراین مواردی که در این مقاله به شرح آنها می پردازیم مورد توافق اکثر سئو کاران مطرح می باشند. اگر بک لینک تمام خصوصیاتی که در این بخش معرفی می کنیم داشته باشد، قطعا یک بک لینک عالی برای سایت شما خواهد بود. اینکه انتظار داشته باشیم شما برای سایت خود تنها بک لینک های عالی تهیه کنید. انتظار واقع بینانه ای نخواهد بود. در ضمن نداشتن چندتا از ویژگی های زیر، یک بک لینک را به یک بک لینک بد تبدیل نمی کند. اگر شما موفق شوید لینکی داشته باشید که چند تا از این موارد را در آن رعایت کرده باشید. قطعا آن لینک برای سایت شما ارزشمند خواهد بود.

لینکی که از سایت های مرتبط تهیه شود

موتور های جستجو میخواند که سایت های مرتبط با کلمه کلیدی را در صفحه نتایج جستجو به نمایش بگذارند. به همین دلیل هنگامیکه میخواهند بک لینک های یک سایت را بررسی کنند. ارتباط میان محتوای سایت ها در درجه اول اهمیت قرار می گیرد. ارتباط میان سایت لینک دهنده و دریافت کننده لینک در سطوح مختلف ممکن است وجود داشته باشد. موتورهای جستجو معمولا بدنبال یک ارتباط کلی میان این دو سایت هستند و ارتباط بین کلیت صفحه لینک دهنده به صفحه دریافت کننده لینک را بررسی می کنند. همچنین ارتباط متنی که در پیرامون لینک وجود دارد را با صفحه دریافت کننده لینک، مورد بازرسی قرار میدهد.

دریافت بک لینک از منابع موثق

منطقی است که بپذیریم یک لینک باکیفیت باید از یک سایت با کیفیت تهیه شود و یک سایت با کیفیت باید یک سایت قابل اعتماد باشد. برای تشخیص اینکه یک سایت قابل اعتماد است یا خیر موتورهای جستجو مجموعه ای از سایت ها را بعنوان سایت هایی که هسته و مرکز اعتماد هستند انتخاب می کنند. منظور سایت هایی مانند ویکی پدیا، سایت خبرگذاری های متعبر و مانند آن است. سایتی که آنها بعنوان منبع معرفی کنند سایتی بسیار با کیفیت است و قطعا دریافت بک لینک از آن هم بسیار مشکل است. دریافت چند لینک از این سایت ها به معنی آن است که سایت شما بسیار قابل اعتماد است و قطعا رتبه خوبی هم در موتورهای جستجو بدست خواهد آورد.

ارسال ترافیک

یکی از اهداف تهیه بک لینک که گاهاً فراموش میشود افزودن ارزش یک سایت با هدایت مخاطب به آن سایت میباشند. این مسئله چنان حائز اهمیت است که حتی قبل از آنکه به فکر ایجاد ارزش برای موتورهای جستجو باشیم. باید به این جنبه از تولید بک لینک ها توجه داشته باشیم. بازدید کنندگان یک سایت در صورتیکه یک لینک برجسته مورد علاقه خود را مشاهده کنند بر روی آن کلیک خواهند کرد. با ایجاد لینک در سایت هایی که احتمال انتقال ترافیک به سایت ما را دارند. میتوانیم به ترافیکی که مد نظرمان است برسیم. اگر لینکی تعداد زیادی بازدید کننده را بصورت مداوم به سایت شما هدایت کند یک لینک با ارزش محسوب میشود و این موضوع فقط به ارزش های رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو محدود نمیشود. بلکه چنین لینک هایی از نظر، افزایش ترافیک سایت، افزایش نرخ تبدیل سایت و افزایش فروش سایت نیز دارای اهمیت می باشند.

استفاده از خود کلمه کلیدی و کلمات مترادف آن در انکر تکست anchor text

کیفیت بک لینک ها درصورتی که متن قابل کلیک با کلمه کلیدی یکی باشد و یا شبیه آن باشد افزایش میابد (بطور خلاصه میتوانیم بگوییم که لینک های تولیدی باید طبیعی بنظر برسند و درصد لینکهایی که با خود کلمه کلیدی تولید میشوند نباید چنان زیاد باشد، که بنظر بیاید تمام لینک ها را خود ما ایجاد کرده ایم. بنابراین رعایت یک نرخ تصادفی میان انکر تکست anchor text  که با خود کلمه کلیدی ایجاد میشود و لینک هایی که با کلمات مترادف کلمه کلیدی تولید میشوند حائز اهمیت است. ) اگر تعداد زیادی از لینک های دریافتی شما دقیقا همان کلمه ای باشد که میخواهید برای آن در گوگل رتبه بگیرید، این لینک ها بنظر طبیعی نخواهند رسید. مثال اگر شما می خواهید برای عبارت راهنمایی های حرفه ای سئو در گوگل رتبه بدست بیاورید می توانید از متن های نکاتی که در سئو باید رعایت شود. راهنمایی های فوق تخصصی در سئو، سئو را با راهنمایی های حرفه ای ما بیاموزید و مانند آن به این صفحه لینک ایجاد کنید.

لینک را در متن اصلی صفحه ایجاد کنید

در یک سایت میتوان در بخش های مختلفی به سایت دیگری لینک ایجاد کرد. از هدر، اسلایدر، تا ساید بار و پاصفحه سایت، اما اگر در متن اصلی صفحه به سایت خودمان لینک ایجاد کنیم. این لینک ارزش بسیار بالاتری از لینک هایی که در مکان های دیگری از صفحه قرار دارند، خواهد داشت. لینک هایی که در متن اصلی یک صفحه قرار دارند بالاترین ارزش را از نظر موتورهای جستجو دارند و دلیل این ارزش این است که هنگامی که لینکی در متن یک صفحه قرار داده میشود به آن معنی است که نویسنده متن به آن اهمیت بالایی می دهد.

قرار دادن بک لینک در صفحه ای که اتوریتی بالایی دارد

نکته : الگوریتم PageRank گوگل دیگر برای عموم در دسترس نیست. بنابراین ما تنها میتوانید رتبه یک صفحه را حدس بزنیم نرم افزارهای زیادی هستند که ادعا می کنند می توانند دقیقا PageRank یک صفحه را محاسبه کنند ولی با توجه به اینکه این الگوریتم گوگل مانند همه الگوریتم های دیگر گوگل بطور مداوم بروز رسانی می گردد و گوگل هم هیچ حرفی در باره تغییران آن نخواهد زد. میتوان پیش بینی کرد که هیچ سایتی نمیتواند PageRank یک صفحه را دقیقا تعیین کند.

مدت هاست بجای پیح رنک از معیاری به نام اتوریتی authority استفاده می شود که توسط شرکت MOZ ایجاد شده و به نوعی شبیه همان پیج رنک گوگل است و بر اساس معیارهای خاصی اعتبار یک سایت را تشخیص و نمایش میدهد.اتوریتی سایت مقداری عددی بین 0 تا 100 است و طبیعتا هرچه این مقدار به 100 نزدیک تر باشد در نتیجه اتوریتی هم بالاتر و سایت در اصطلاح معتبر تر خواهد بود.برای ساخت بک لینک به سراغ سایت های معتبر با اتوریتی بالا بروید و سایتهای با اتوریتی زیر 20 را به کلی فراموش کنید.

لینک به سایت شما در کنار لینک به سایت های معتبر باشد

اگر بک لینکی که به سایت شما  ایجاد میشود در صفحه ای باشد که به یک سایت بسیار با کیفیت هم لینک ایجاد کرده است، بویژه اگر وب سایت با کیفیت در زمینه کاری شما فعالیت نماید. شما به گوگل اعلام می کنید که سایت شما نیز به اندازه آن سایت دیگر دارای اعتبار و اهمیت است. برعکس این قضیه نیز صادق است یعنی اگر لینک سایت شما در صفحه ای باشد که سایر لینک های موجود در آن بی کیفیت باشند لینک سایت شما نیز به اندازه آنها بی کیفیت تلقی میشود. این امکان نیز وجود دارد که چنین لینک هایی توسط موتورهای جستجو اصلا محاسبه نشوند و هیچ تاثیر مثبت و منفی بر روی رتبه شما نداشته باشند. این بدلیل امکان استفاده از سئو منفی توسط رقبای شما می باشد.

دریافت لینک از سایت هایی که تا کنون به شما لینک نداده اند

ارتباط زیادی بین رتبه یک سایت و تعداد لینک دریافتی از سایت های مختلف (سایت های معتبر و مرتبط با IP آدرس های مختلف ) وجود دارد. مسلماً داشتن 100 لینک از 10 سایت مختلف بسیار بهتر از داشتن 100 لینک از 3 سایت می باشد. برای اینکه لینکی که برای سایت شما ایجاد می شود با کیفیت تلقی شود باید از یک سایت جدید تهیه شود.

لینک های حاصل از تبادل لینک با کیفیت محسوب نمی شوند

تبادل لینک در گذشته بسیار مورد سوء استفاده قرار گرفته است. گوگل و سایر موتورهای جستجو به بک لینک های حاصل از تبادل لینک بسیار حساس هستند. بنابراین برای دریافت بک لینک از سایت هایی بک لینک تهیه کنید که قبلا به آنها لینک نداده باشید.

تعداد کم سایر بک لینک ها در صفحه

اعتماد و اعتباری که یک سایت از طریق لینک به سایت دیگر میدهد بین تمام لینک هایی که در سایت وجود دارد تقسیم میشود. بنابراین هنگامیکه میخواهید بک لینک تهیه کنید. از صفحه ای بک لینک بگیرید که لینک های خروجی زیادی نداشته باشد. بهتر است که صفحه ای که در آن لینک ایجاد می کنید کمتر از 10 لینک خروجی داشته باشد.

از سایت هایی لینک تهیه کنید که تهیه لینک از آنها آسان نباشد

اگر بتوان بسادگی در سایتی که به شما لینک داده است، لینک تهیه کرد. رقبای شما هم در آن سایت لینک ایجاد می کنند. بنابراین شما مزیت خود در سئو را نسبت به آنها از دست میدهید. اگر با چند کلیک می توان در یک سایت لینک ایجاد کرد. ارزش چنین لینکی بسیار کم خواهد بود. بنابراین از سایت هایی لینک تهیه کنید که تهیه لینک از آنها برای رقبایتان آسان نباشد.

لینک های پولی دریافت نکنید

اینکه یک سایت معتبر و با کیفیت بصورت رایگان به شما لینک بدهد تقریباً غیر ممکن است. اما با توجه به اینکه گوگل بصراحت اعلام کرده است که با لینک های خریداری شده برخورد خواهد کرد. باید دقت کنید که از سایت هایی که تعداد زیادی لینک فروخته اند لینک خریداری نکنید. فراموش نکنید که دریافت لینک های غیر مستقیم از سایت هایی که لینک می فروشند نیز میتواند برای سایت شما خطراتی را به همراه داشته باشد.

گروه 2: بک لینک های بد که تا جای ممکن باید از آنها اجتناب کرد :

قطعا درباره هشدار مت کاتس Matt cutts کارشناس سابق گوگل درباره سوء استفاده از لینک در وبلاگ نویسی مهمان شنیده اید. او میگوید که از سال 2014 نوشتن پست مهمان برای دریافت بک لینک را باید متوقف کنیم. ایجاد پست مهمان به قصد ایجاد بک لینک به معنی آن است که شما یک مقاله را در سایتی ایجاد و به سایت خود بک لینک میدهید، سپس واژه های این مقاله را با واژه های مشابه جایگزین می کنید و آن را در وبلاگ دیگری منتشر می کنید. به این ترتیب گوگل هدف از این وبلاگ نویسی را دریافت بک لینک تشخیص خواهد داد.

لینک هایی که در سرصفحه، پا صفحه، ساید بار Sidebar، درج می شوند برای گوگل فاقد اهمیت هستند و باید از آنها اجتناب کرد یا بصورت Nofollow آنها را ایجاد کرد.

گروه 3: بک لینک های مضر:

لینک هایی که در کامنت سایت های دیگر قرار می گیرند در صورتی که سایت با موضوع سایت شما مرتبط نباشد و همینطور صدها کامنت بی ربط فقط برای ساخت بک لینک در آن وجود داشته باشد و لینک هایی که از سایت هایی که تعداد زیادی لینک فروخته اند. در این گروه قرار میگیرند. ایجاد این لینک ها میتواند به حذف همیشگی سایت از گوگل منجر شود.

بهترین روش های ساخت بک لینک رایگان

6 روش بک لینک سازی رایگان

برای ساختن لینک خارجی، روش‌های متعددی وجود دارد. خرید بک لینک یکی از راحت‌ترین کارهاست که در کوتاه مدت، شما را به صدر نتایج جستجوی گوگل می‌آورد؛ اما این روش همان طور که از نامش پیداست، با قوانین گوگل منافات دارد و طولی نخواهد کشید که گوگل برای شما امتیاز منفی ثبت خواهد کرد. دریافت امتیاز منفی از گوگل به معنی پنالتی شدن و نمایش داده نشدن در نتایج جستجو است. بنابراین روش‌های کوتاه‌مدت زودبازده مناسب نیستند و توصیه نمی‌شوند. ضمن اینکه اغلب سئوکاران برای خرید لینک، به شما قیمت بالایی پیشنهاد می‌دهند، این کار به صرفه نیست و موجب از بین رفتن اعتبار شما می‌شود. برای آنکه در دام روش‌های پولی و بدون فایده بک لینک سازی نیافتید، در ادامه بهترین روش های ساخت بک لینک رایگان را برای شما شرح می‌دهیم.

1.    ساخت بک لینک رایگان با تولید محتوای جذاب و باکیفیت

متخصصان سئو معتقدند که هیچ چیز مانند محتوا نمی‌تواند موجب موفقیت شما در سئو شود. بک لینک ها هم جزئی از سئو هستند، بنابراین این موضوع درباره آن‌ها نیز صدق می‌کند. تولید محتوای باکیفیت به شما کمک می‌کند کاربران را به مشتریان وفادار خود تبدیل کند. تولید محتوای به روز و مرتبط با حوزه تخصصی شما، سایت شما را به مرجعی برای بازدیدکنندگان تبدیل می‌کند و باعث می‌شود به شما لینک بدهند. بدین ترتیب شما موفق به ساخت بک لینک رایگان شده اید. این روش لینک سازی مورد تایید گوگل است و موجب افزایش رتبه شما خواهد شد. به مرور زمان، متوجه خواهید شد که تولید محتوا تا چه حد ارزشمند است و چه تاثیر شگرفی بر روی برندسازی شما خواهد داشت.

2.    ساخت بک لینک رایگان در تالارهای گفتگو (انجمن ها)

تالارهای گفتگو بهترین جا برای انتشار محتوای مفید هستند. اغلب مواقع در این تالارها مشکل یا موضوعی مطرح می‌شود که با درایت شما می تواند به فرصتی ویژه برای درج لینک سایتتان تبدیل شود. بدین ترتیب شما موفق شده‌اید به صورت رایگان بک لینک بسازید و سایرین را به سایت خود هدایت کنید. درج تصاویر و اینفوگرافی‌ها از مفیدترین محتواهای آموزشی هستند که مخاطبان را به بازدید از سایت شما تشویق می‌کنند.

3.    ساخت بک لینک رایگان با ارسال ایمیل های تبلیغاتی

تولید محتوای جذاب برای ایمیل های تبلیغاتی و خبرنامه‌ها یکی از راه های ساخت بک لینک است. روزانه ایمیل‌های متعددی به مخاطبان ارسال می‌شود و صندوق های ایمیلی مانند گوگل، ایمیل‌های ارسالی را دسته‌بندی می‌کنند؛ بنابراین اگر عنوان جذابی انتخاب کنید، مخاطب را برای باز کردن ایمیل خود، ترغیب کرده‌اید. روش ساخت بک لینک رایگان با ایمیل بدین صورت است که بخشی از اطلاعات را به کاربران ارائه می‌کنید و برای ادامه مطلب، لینک سایت خود را در ایمیل درج می‌کنید. بدین ترتیب شما موفق به ساخت بک لینک بدون پرداخت هزینه شده‌اید. 

4.    ساخت بک لینک رایگان با ایجاد شبکه اجتماعی

لابد شنیده‌اید که یکی از مهم ترین اقدامات برای سئو سایت، ایجاد حساب کاربری شبکه های اجتماعی است. شبکه های اجتماعی به شما کمک می‌کنند تا از راه‌های سریع‌تر و کم‌هزینه‌تری با مخاطبانتان ارتباط برقرار کنید. می توانید در سایت خود با درج گزینه انتشار مطالب، برای خود بک لینک ایجاد کنید. اینفوگرافی‌ها، ویدیوهای کوتاه، تصاویر جذاب و... به شما کمک می‌کنند تا بازدیدکنندگان بیشتری را به سایت خود بکشانید. حتی می‌توانید از گزینه های جذاب برای call to action  استفاده کنید تا مخاطبان، مطلب شما را به اشتراک بگذارند. اینستاگرام، توییتر، گوگل پلاس، لینکدین، یوتیوب، آپارات، ویمیو و... از بهترین شبکه های اجتماعی برای ساخت بک لینک رایگان هستند. 

5.    ساخت بک لینک رایگان با استفاده از نام و شهرت افراد مشهور

افراد مشهور، سلبریتی‌ها، بازیگران و... مخاطبان زیادی دارند و شما می‌توانید با انجام مصاحبه با این افراد، بک لینک رایگان دریافت کنید. کنجکاوی درباره زندگی و فعالیت‌های افراد مشهور، همیشه جذاب است و موجب افزایش ورودی به سایت شما خواهد شد. مصاحبه با بازیگران مطرح و خواندن رمز موفقیت آن‌ها در حرفه خود، از جمله مطالبی است که کاربران را به سایت شما هدایت می‌کند.

6.    ساخت بک لینک رایگان از طریق نوشتن پست مهمان

با نوشتن پست مهمان در وبلاگ ها یا سایت های مرتبط با حوزه کاری شما، می‌توانید یک لینک بسیار معتبر دریافت کنید و ترافیک خود را افزایش دهید این کار موجب افزایش رتبه شما در گوگل نیز خواهد شد.

نکاتی برای ساخت بک لینک رایگان

1.    زمانی که مشغول لینک سازی می شوید، هرگز به یک صفحه (صفحه اصلی) لینک ندهید. به صفحات فرعی نیز لینک بدهید تا ترافیک سایت شما به صورت طبیعی افزایش پیدا کند.
2.    در صورتی که سایت خود را به تازگی ایجاد کرده‌اید، به صورت گسترده دست به لینک سازی نزنید. ساخت بک لینک رایگان را طبق برنامه و به صورت طبیعی پیش ببرید.
3.    در صورتی که از ویدیو، اینفوگرافی، عکس و... استفاده می‌کنید، سعی کنید محتوایتان مرتبط باشد.
4.    در هر صفحه، تنها یک بار به یک سایت لینک بدهید و از لینک دادن های متعدد به خودتان پرهیز کنید.
5.    از سایت های Ahrefs ، SEMrush ، MOZ استفاده کنید تا رقبای خود را رصد کنید. این سایت ها به شما می گویند که رقبای شما از چه کلمات کلیدی برای بک لینک سازی استفاده می‌کنند و استراتژی آن‌ها برای ساخت بک لینک رایگان چیست. شاید رقبای شما کار بر روی شبکه های اجتماعی را آغاز کرده باشند و شما از این موضوع غافل باشید؛ این ابزار به شما کمک می‌کنند تا بی گدار به آب نزنید! 

ابزارهای ساخت بک لینک رایگان چگونه عمل می‌کنند؟

بک لینک سازی از طریق سایت ها و ابزارهای مختلف بدین صورت است که آدرس سایت را وارد می‌کنند و فهرستی از سایت‌هایی را دریافت می‌کنند که برای بک لینک سازی مناسب هستند. پیش از هرگونه اقدام به بک لینک سازی از طریق این ابزارها، با متخصصان سئو مشورت کنید؛ زیرا تخطی از قوانین گوگل شوخی‌بردار نیست و ممکن است به سادگی پنالتی بشوید! اغلب این ابزارها و سایت‌های ساخت بک لینک رایگان، به شما پیشنهاد دریافت بک لینک با تعداد زیاد را می‌دهند؛ مثلا ۳۰۰۰ یا ۶۰۰۰ تا. مراقب باشید که تعداد زیاد بک لینک در مدتی کوتاه غیرطبیعی است و موجب افزایش رتبه شما در گوگل نخواهد شد. 

امیدواریم با رعایت مطالب مطرح شده در بالا، بتوانید بک‌ لینک‌های باکیفیتی برای وبسایت یا وبلاگ خود بگیرید.

مقالات مرتبط :

faq

لینک دادن به دیگران- ایجاد پست‌های مهمان - کمک بخشی و مفید بودن در انجمن‌ها -  لینک‌ های شبکه‌های اجتماعی -ساختن اینفوگرافیک و تصویر - اظهار نظر در وبلاگ‌ها و پاسخ به سؤالات

ساخت بک لینک رایگان با تولید محتوای جذاب و باکیفیت - ساخت بک لینک رایگان در تالارهای گفتگو (انجمن ها) - ساخت بک لینک رایگان با ارسال ایمیل های تبلیغاتی - ساخت بک لینک رایگان با ایجاد شبکه اجتماعی - ساخت بک لینک رایگان با استفاده از نام و شهرت افراد مشهور -   ساخت بک لینک رایگان از طریق نوشتن پست مهمان

همچنین بخوانید
فیلتر rejex چیست و در چه مواردی می توان از آن استفاده کرد؟ لیست دستورات rejex برای سرچ کنسول را در این مطلب از وب 24 بخوانید.
قابلیت ها و ضروری ترین کدهای فایل httaccess را در این مطلب از سایت وب24 بخوانید.
در این مطلب از سایت وب 24 با پسوند دامنه و انواع آن آشنا شوید.
چه افزونه ای برای کش وردپرس نصب کنیم؟ لیست بهترین پلاگین های کش برای وردپرس را در این مطلب از سایت وب 24 معرفی شده است.
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
mahmoud naseri
ارسال شده در : پنجشنبه 09 دی 1400

ممنون بابت مقاله خوبتون